Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenire copii din doua casnicii
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenire copii din doua casnicii

Sunt recasatorita de 25 de ani.Sotul are doua fete din prima casatorie pe care nu le-am infiat ca sa nu pierdem pensia de urmas dupa decesul mamei lor.Eu am un baiat din prima casatorie care nu este infiat de sotul meu.Am crescut acesti copii cu multa dragoste dar din diferite motive eu nu am infiat fetele sotul nu a infiat baiatul. Ce solutie putem sa adoptam ca sa le lasam mostenire tot ce avem in mod egal.
Buna ziua,
In mod normal copiii mostenesc fiecare parintele sau.
Ar trebui sa aveti incredere in ei ca-si vor imparti bunurile in mod egal dupa ce dumneavoastra nu veti mai fi.
Puteti sa incercati sa faceti niste acte de donatie prin care fiecaruia sa-i dati partea pe care o credeti de cuviinta astfel incat dupa decesul dumneavoastra fiecare sa aiba parti egale.