Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - impozit pe venitul ... Contract prestari servicii cu un nerezident
Discuție deschisă în Fiscalitate - impozit pe venitul nerezidenţilor şi reprezentanţelor

Contract prestari servicii cu un nerezident

Buna dimineata,

Va rog sa ma ajutati cu un raspuns la urmatoarea situatie:
Persoana juridica romana vrea sa incheie un contract de prestari servicii cu un nerezident (german si norvegian). Ce obligatii fiscale are persoana juridica romana? Am inteles ca trebuie sa plateasca impozit pe venit, care procentul lui se stabileste prin conventia de evitare a dublei impuneri, dar tot nu am gasit care este acest procent nici in cazul germaniei, nici al norvegiei.
Se platesc si contributii sociale? Care este baza legala care reglementeaza aceste obligatii?
In speranta ca m-am facut inteleasa va multumesc anticipat.
Persoana fizica romana este beneficiar sau prestator?
Beneficiarul este persoana juridica romana, prestatorul este persoana fizica nerezidenta.
Daca isi plateste taxele unde are rezidenta fiscala ( atentie rezidenta fiscala, nu rezidenta - unde sta el de fapt sau ce cetatenie are...) atunci sa aduca un certificat de rezidenta fiscala. Si nu mai aveti nici o obligatie.
Daca nu are asa ceva opriti cota de la noi - 16 %. Nu este obligat la alte contributii daca nu doreste sa fie asigurat in RO. Daca depaseste 183 de zile sedere in RO trebuie sa depuna chestionarul pt stabilirea rezidentei fiscale( il gasiti pe site ul anaf, la formulare fara numar.