Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Incetare c.i.m. pensionare la limita de varsta
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Incetare c.i.m. pensionare la limita de varsta

Buna ziua,
referitor la completarea deciziei de lichidare a unui angajat, am o nelamurire.
Cu ce articol se desface contractul de munca in cazul in care salariatul a primit decizia de pensionare la limita de varsta in februarie 2014 si doreste incetarea raporturilor de munca in mai 2014? Mai pot sa trec art 56c Codul Muncii?
Art.56 alin.1 lit.C C.mun. este incident in cazul cand salariatul indeplineste cumulativ conditiile de varsta standard si a stagiului minim de cotizare pentru pensionare si nu in cazul comunicarii deciziei de pensionare pentru limita de varsta.

isi poate cerere de incetare a c.i.m. cu acordul partilor. Insa atentie la transmiterea in REVISAL a incetarii c.i.m.
Multumesc!