Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Pensie alimentara
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Pensie alimentara

Buna! Imi puteti spune, va rog, ce pot face daca tatal copilului nu plateste pensia alimentara? (In luna aprilie s-a dat sentinta definitiva prin care s-a stabilit pensia alimentara pentru minor de 3 ani, in valoare de 200 lei/luna incepand cu data de 19 februarie, pana acum nu am primit nimic de la el... ) Multumesc!
Practic nici nu il dati in judecata, plangerea penala se depune la politie , iar daca vreti sa il executati silit, cererea se depune la executor.
Calea ca sa nu faceti nici una si nici alta ar fi sa il convingeti sa va dea de buna voie.
Mai exista posibilitatea sa va lipsiti.