Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Condamnat pentru conducerea unui autovehicul sub ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Condamnat pentru conducerea unui autovehicul sub influenta alcoolului-nelamuriri amenda penala si permis

Buna seara, am primit o solutie a primului dosar penal din viata mea si nu prea stiu cum se traduce...
"05.06.2014
Oră: 09:30
Document: Hotarâre numarul 12xx/2014 din data 05.06.2014
Tip soluţie: Condamnare fără acord de recunoaștere
Soluție pe scurt: În baza art. 386 alin. 1 Noul Cod de procedură penală, în referire la art. 5 Noul Cod penal, schimbă încadrarea juridică a faptei reţinute în sarcina inculpatului Silviu - Daniel, din infracţiunea de ”conducere pe drumurile publice a unui autovehicul având în sânge o îmbiba?ie alcoolică peste limita legală”, prevăzută ?i pedepsită de art. 87 alin. 1 din O.U.G. 195/2002 republicată, în infrac?iunea de ”conducere a unui vehicul sub influen?a alcoolului sau a altor substan?e”, prevăzută ?i pedepsită de art. 336 alin. 1 Noul Cod penal. În baza 336 alin. 1 Noul Cod penal, cu aplicarea art. 5 Noul Cod penal, art. 396 alin. 10 Noul Cod de procedură penală ?i art. 61 alin. 4 lit. c) Noul Cod penal, condamnă inculpatul Silviu – Daniel la pedeapsa amenzii de 135 zile - amendă, suma corespunzătoare unei zile amendă fiind de 10 lei (faptă din 23.11.2013). Pune în vedre inculpatului prevederile art. 63 Noul Cod penal, potrivit cărora în cazul sustragerii cu rea-credin?ă de la executarea amenzii, instan?a va înlocui această pedeapsă cu pedeapsa închisorii. În baza dispoziţiilor art. 274 alin. 1 raportat la art. 272 Noul Cod de procedură penală și art. 6 din Protocolul încheiat între Ministerul Justiţiei și UNBR, onorariul apărătorului desemnat din oficiu pentru inculpat (av. G Manuela) în cuantum de 200 lei, va fi plătit către Baroul de Avocaţi Galaţi din fondurile speciale ale Ministerului Justiţiei, urmând a rămâne în sarcina statului. În baza art. 274 alin. 1 Noul Cod de procedură penală, obligă inculpatul Silviu – Daniel la plata sumei de 530 lei, cu titlu de cheltuieli judiciare către stat, din care suma de 2300 lei aferentă fazei de urmărire penală. Cu drept de apel, în termen de 10 zile de la comunicarea copiei minutei, care se va depune la Judecătoria Gala?i, potrivit art. 409-410 Noul Cod de procedură penală,. Pronun?ată în ?edin?ă publică, astăzi, 05.06.2014.
Complet: CP.2n"
Ce nu inteleg: cat si unde platesc, este amenda penala (la tribunal am auzit ceva de inchisoare cu suspendare), trebuie sa astept decizia in posta, cand mai pot da examen pentru permis auto?
Multumesc mult!!!
SilviuDaniel, utilizator
"Condamnare fără acord de recunoaștere", ce inseamna asta? Eu am recunoscut fapta in toate etapele.
1.Amenda penala pe care o aveti de platit este de 135 *10 lei =1350 lei si se plateste la Administratia financiara de domiciliu, iar recipisa de plata se depune la instanta de executare ( judecatoria Galati) in termen de 3 luni de la data ramanerii definitive a hotararii de condamnare.

2.Pe langa amenda penala mai aveti de achitat cheltuieli judiciare catre stat, iar in privinta acestora este ceva neinregula pentru ca vad ca sunteti obligat la suma de 530 lei din care suma de 2300 lei aferenta fazei de urmarire penale, ori dupa logica mea ar fi trebuit sa fie 230 lei aferenta fazei de urmarire penala si nu 2300 lei, ca deh..2300 nu intra in 530....asa ca verificati copia minutei pe care o veti primi acasa , pentru ca de la comunicarea acesteia curge termenul de apel de 10 zile.
Am verificat si pe portal solutia postata de dvs si intr-adevar este asa cum ati redat-o, deci la cheltuieli pare a fi o neregula.

3.In privinta permisului de conducere, va puteti prezenta la examen in vederea obtinerii unui nou permis de conducere , pentru toate categoriile avute anterior condamnarii, dupa un termen de 6 luni, calculat de la data achitarii amenzii penale potrivit disp.art 116 al.1 lit.a) din Oug.195/2002.

4.In privinta traducerii \" condamnare fara acord de recunoastere\"- dvs. ati recunoscut fapta retinuta in sarcina dvs. ( acest lucru fiind retinut si de catre instanta - disp.art.396 al.10 c.proc.pen.), numai ca la momentul in care dvs. v-ati aflat in faza de cercetare penala, nu intrase in vigoare noul cod de procedura penala care prevede in art 478 posibiliatea ca dupa punerea in miscare a actiunii penale, inculpatul si procurorul sa incheie un acord scris ca urmare a recunosaterii vinovatiei, acord prin care se recunoaste fapta, incadrarea juridica, felul , cuantumul pedepsei, precum si forma de executare, asa ca acest este motivul pentru care apare mentiunea \" condamnare fara acord de recunoastere\".
MARTA SIMONA PETRE, Avocat
Daca puteti plati amenda penala ca sa nu faceti puscarie ? Daca o platiti pana expira cele 10 zile veti putea da examen auto dupa cum v-a zis mai sus , 6 luni. Daca nu , veti da examen dupa ce veti face scoala auto din nou dar la expirarea zilelor de condamnare .
Sunteti in castig daca platiti .
Vedeti ca urmeaza schimbarea codului rutier si e de rau cu condamnarile legat de alcool .
Va multumesc din suflet, chiar e adevarata afirmatia?
Daca o platiti pana expira cele 10 zile veti putea da examen auto dupa cum v-a zis mai sus , 6 luni. Daca nu , veti da examen dupa ce veti face scoala auto din nou dar la expirarea zilelor de condamnare .
Multumesc, consider ca am scapat ieftin pentru prostia pe care am facut-o...
SilviuDaniel, utilizator
1.Amenda penala nu poate fi achitata cata vreme hotararea nu este definitiva, intrucat exista posibilitatea formularii caii de atac atat de parchet cat si de dvs.
Aceasta este si ratiunea pentru care persoana condamnata este obligata in termen de 3 luni de la data ramanerii definitive a hotararii de condamnare sa depuna recipisa de plata a amenzii integrale la instanta de executare asa cum prevad disp.art.559 al.1 c.proc.pen., existand posibilitatea esalonarii acesteia in conditiile al.2 al aceluiasi articol, atunci cand condamnatul se afla in imposibilitatea achitarii integrale a amenzii.
Art. 559
Punerea în executare a amenzii penale
(1) Persoana condamnată la pedeapsa amenzii este obligată să depună recipisa de plată integrală a amenzii la judecătorul delegat cu executarea, în termen de 3 luni de la rămânerea definitivă a hotărârii.
(2) Când cel condamnat se află în imposibilitate de a achita integral amenda în termenul prevăzut la alin. (1), judecătorul delegat cu executarea, la cererea condamnatului, poate dispune eşalonarea plăţii amenzii pe o perioadă de cel mult 2 ani, în rate lunare.

2.In privinta permisului de conducere, aveti mai jos disp.art.116 al.1 lit.a) cat si detalii privind obtinerea acestuia dupa anularea lui, cu mentiunea ca nu mai este necesar sa urmati din nou cursurile unei scoli de soferi, asa cum veti lectura in articolul mai jos aratat. (permisul dvs. se va anula ca o consecinta a ramanerii definitivii a hotararii de condamanare).
Art. 116
(1) Persoana al cărei permis de conducere a fost anulat ca urmare a rămânerii definitive a unei hotărâri judecătoreşti de condamnare pentru una dintre faptele prevăzute la art. 114 alin. (1) şi la art. 115 alin. (1) se poate prezenta la examen pentru obţinerea unui nou permis de conducere, pentru toate categoriile avute anterior, după caz, dacă a intervenit una dintre situaţiile următoare:
a)-au trecut 6 luni de la data executării pedepsei amenzii au a pedepsei în regim de privare de libertate ori la locul de muncă;
..............................

www.avocatnet.ro/content/art...
In concluzie nu am gasit o baza legala a celor afirmate mai sus de @ cristip.

MARTA SIMONA PETRE, Avocat