Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Condamnat pentru conducerea unui autovehicul sub ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Condamnat pentru conducerea unui autovehicul sub influenta alcoolului-nelamuriri amenda penala si permis

Buna seara, am primit o solutie a primului dosar penal din viata mea si nu prea stiu cum se traduce...
"05.06.2014
Oră: 09:30
Document: Hotarâre numarul 12xx/2014 din data 05.06.2014
Tip soluţie: Condamnare fără acord de recunoaștere
Soluție pe scurt: În baza art. 386 alin. 1 Noul Cod de procedură penală, în referire la art. 5 Noul Cod penal, schimbă încadrarea juridică a faptei reţinute în sarcina inculpatului Silviu - Daniel, din infracţiunea de ”conducere pe drumurile publice a unui autovehicul având în sânge o îmbiba?ie alcoolică peste limita legală”, prevăzută ?i pedepsită de art. 87 alin. 1 din O.U.G. 195/2002 republicată, în infrac?iunea de ”conducere a unui vehicul sub influen?a alcoolului sau a altor substan?e”, prevăzută ?i pedepsită de art. 336 alin. 1 Noul Cod penal. În baza 336 alin. 1 Noul Cod penal, cu aplicarea art. 5 Noul Cod penal, art. 396 alin. 10 Noul Cod de procedură penală ?i art. 61 alin. 4 lit. c) Noul Cod penal, condamnă inculpatul Silviu – Daniel la pedeapsa amenzii de 135 zile - amendă, suma corespunzătoare unei zile amendă fiind de 10 lei (faptă din 23.11.2013). Pune în vedre inculpatului prevederile art. 63 Noul Cod penal, potrivit cărora în cazul sustragerii cu rea-credin?ă de la executarea amenzii, instan?a va înlocui această pedeapsă cu pedeapsa închisorii. În baza dispoziţiilor art. 274 alin. 1 raportat la art. 272 Noul Cod de procedură penală și art. 6 din Protocolul încheiat între Ministerul Justiţiei și UNBR, onorariul apărătorului desemnat din oficiu pentru inculpat (av. G Manuela) în cuantum de 200 lei, va fi plătit către Baroul de Avocaţi Galaţi din fondurile speciale ale Ministerului Justiţiei, urmând a rămâne în sarcina statului. În baza art. 274 alin. 1 Noul Cod de procedură penală, obligă inculpatul Silviu – Daniel la plata sumei de 530 lei, cu titlu de cheltuieli judiciare către stat, din care suma de 2300 lei aferentă fazei de urmărire penală. Cu drept de apel, în termen de 10 zile de la comunicarea copiei minutei, care se va depune la Judecătoria Gala?i, potrivit art. 409-410 Noul Cod de procedură penală,. Pronun?ată în ?edin?ă publică, astăzi, 05.06.2014.
Complet: CP.2n"
Ce nu inteleg: cat si unde platesc, este amenda penala (la tribunal am auzit ceva de inchisoare cu suspendare), trebuie sa astept decizia in posta, cand mai pot da examen pentru permis auto?
Multumesc mult!!!
SilviuDaniel, utilizator
Va salut și va mulțumesc pentru răspuns! Mai bine de un an, am fost oprit de politie în comuna unde locuiam și find testat cu etilotestul, având o îmbibate de 041 în aerul expirat și 1,00 în sânge, în data de 28/11/2016 sa pronunțat hotărârea judec, find condamnat la 135 de zile amendă care consta în 4050 RON și 260 lei cheltuieli de judecata, dacă plătesc aceasta suma în cât timp pot lua permisul de conducere? Mulțumesc anticipat!!
ART. 116 OUG 195/2002
(1) Persoana al cărei permis de conducere a fost anulat ca urmare a rămânerii definitive a unei hotărâri judecătoreşti de condamnare pentru una dintre faptele prevăzute la art. 114 alin. (1) şi la art. 115 alin. (1) se poate prezenta la examen pentru obţinerea unui nou permis de conducere, pentru toate categoriile avute anterior, după caz, dacă a intervenit una dintre situaţiile următoare:
#B
a) au trecut 6 luni de la data executării pedepsei amenzii sau a pedepsei în regim de privare de libertate ori la locul de muncă;
.............................