Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Achizitie depozit - firma neplatitoare de tva
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Achizitie depozit - firma neplatitoare de tva

Buna, va rog frumos sa ma ajutati cu o monografie contabila pt. o firma neplatitoare de tva ,care a achizitionat un depozit in val. de 70000 lei. Dar la firma platitoare de tva ce inregistrari se fac ?
Va multumesc anticipat !
Daca se poate o parere? Valoarea stabilita pt. teren se va inregistra in totalitate pe contul 105 (211=105). Sau ar trebui sa cerem o evaluare a pretului de achizitie defalcat si sa refacem toate calculele in urma cu 15 ani, data achizitiei.
Multumesc.
radumuresan a scris:

Daca se poate o parere? Valoarea stabilita pt. teren se va inregistra in totalitate pe contul 105 (211=105). Sau ar trebui sa cerem o evaluare a pretului de achizitie defalcat si sa refacem toate calculele in urma cu 15 ani, data achizitiei.
Multumesc.

Eu cred ca puteti cu o reevaluare doar a terenului la 31.12.2014 prin 211 = 105.

Asta pt ca cladirea are deja valoarea justa, prin reevaluarile trecute.

Ordin 3055/2009:
122 -
(1) Reevaluarea imobilizărilor corporale se face la valoarea justă de la data bilanţului. Valoarea justă se determină pe baza unor evaluări efectuate, de regulă, de profesionişti calificaţi în evaluare, membri ai unui organism profesional în domeniu, recunoscut naţional şi internaţional.
Ioan Petru Butariu, Contabil