Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... demisie
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

demisie

Buna ziua,

Se poate demisiona chiar daca timp de 1 an si 3 luni nu s-a primit nicio zi de concediu de odihna? Angajatorul trebuie sa ii plateasca aceste zile de concediu fara a fi nevoie ca angajatul sa isi ia acele zile? Daca intelegem bine articolul din Codul Muncii referitor la concediu de odihna "Compensarea în bani a concediului de odihnă neefectuat este permisă numai în cazul încetării contractului individual de muncă" . Multumesc.
~ Conținut șters la cerere ~
Dreptul de a demisiona nu este conditionat de luarea sau neluarea zilelor de CO.

Demisia este actul unilateral de vointa a salariatului care, printr-o notificare scrisa, comunica angajatorului incetarea contractului individual de munca, dupa implinirea unui termen de preaviz.

In cazul in care angajatorul nu isi indeplineste obligatiile asumate prin contractul individual de munca, salariatul poate demisiona fara preaviz.

In cazul incetarii c.i.m., zilele de CO neefectuate se vor compensa in bani ,asa cum se prevede in art.146 alin.4 C.mun.