Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Act de dezmostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Act de dezmostenire

Situatie sta asa, o familie cu 7 frati iar averea toata lasata pe numele strabunicului, in viata mai traiesc doar copii strabunicilor avnd si ei copii, in ce conditii un nepot al strabunicului ar putea fi dezmostenit de bunicsau adica de tatal copiilor?
Dezmostenit total mai greu, dar daca proprietarul vinde nepotul nu are cum sa se opuna.

P.S. raspunsul este superficial, datorita intrebarii superficiale
trandafir2, moderator