avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1830 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Act de dezmostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Act de dezmostenire

Situatie sta asa, o familie cu 7 frati iar averea toata lasata pe numele strabunicului, in viata mai traiesc doar copii strabunicilor avnd si ei copii, in ce conditii un nepot al strabunicului ar putea fi dezmostenit de bunicsau adica de tatal copiilor?
Cel mai recent răspuns: trandafir2 , moderator 16:42, 8 Iunie 2014
Dezmostenit total mai greu, dar daca proprietarul vinde nepotul nu are cum sa se opuna.

P.S. raspunsul este superficial, datorita intrebarii superficiale
Ultima modificare: Duminică, 8 Iunie 2014
trandafir2, moderator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Buna ziua matusa mea (din partea tatalui meu) a murit anul trecut ... mihaelasfr mihaelasfr Buna ziua Matusa mea (din partea tatalui meu) a murit anul trecut si nu a facut succesiunea dupa sotul dumneaei care a murit acum 5 ani. Nu au avut copii. Au ... (vezi toată discuția)
Procedura didu_didu didu_didu Care este procedura in instanta pentru a imparti un teren mai multor persoane apeland la uzucapiune, teren obtinut prin mostenire de catre bunicul meu? ... (vezi toată discuția)
Dezmostenire DanCristian199 DanCristian199 Cand poate fi un urmaș dezmostenit? În ce fel isi poate pierde dreptul? Dacă părintele lasa averea în timpul vieții lui altcuiva,urmașul isi pierde ... (vezi toată discuția)