Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... reabilitare de drept inaintea curgerii termenului de ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

reabilitare de drept inaintea curgerii termenului de incercare

ART. 165
Reabilitarea de drept

Reabilitarea are loc de drept în cazul condamnării la pedeapsa amenzii, la pedeapsa închisorii care nu depăşeşte 2 ani sau la pedeapsa închisorii a cărei executare a fost suspendată sub supraveghere, dacă în decurs de 3 ani condamnatul nu a săvârşit o altă infracţiune
ceea ce nu inteleg...eu am o pedeapsa de 3 ani cu termen de incercare de 8 ani( am primit cand era in vigoare noul cod penal)
acum sunt reabilitat de drept deoparece in termen de 3 ani nu am comis nici o infractiune? (termenul de incercare curge de la data de 01 03 2011
Condamnarea a fost cu executare ?
suspendare sub supraveghere in 2010...3 ani cu termen de incercare de 8 ani
In materia reabilitării va fi mai favorabil Noul Cod penal.
Cornel Vasile, Consilier juridic