Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Vecinul creste diverse animale langa casa mea
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Vecinul creste diverse animale langa casa mea

Va rog, daca se poate, sa-mi dati un sfat referitor la o problema veche pe care o am cu un vecin. Creste diverse animale pe un teren pe care il are langa casa mea: vaci, oi, capre, gaste, curci etc. Nu se mai poate sta de zgomot, nici zi nici noapte. Nu face curatenie niciodata, cel putin de 5 ani de cand noi locuim aici nu a facut. Nu pot deschide fereastra de miros de balegar de toate genurile si de asemenea miros de la capre sau oi. Invazie de muste, mi-au distrus stolaria de termopan si vopseaua data pe tencuiala casei. Nu am ce sa mai fac. Am cheltuit sume imense, castigate cu mult efort, avand un serviciu de bugetar, si totul este numai mizerie de muste. Am dat cu tot felul de substante de indepartare a insectelor, dar degeaba.
As dori sa stiu unde ma pot adresa concret, pentru o plangere in aceasta privinta (pe ce adresa). Cu vecinii nu se poate discuta, iar Primaria nu a luat nici o masura.
Locuinta este in zona rurala sau urbana ? Unde mai precis ?

2) Ce suprafata de teren are vecinul? Dar, dvs.?
trandafir2, moderator
Trebuie respectate normele de bună vecinătate și în cazul d-voastră, primăria are un cuvânt de spus-nimeni nu are dreptul să prejudicieze prin noxe, vibrații, proprietarul vecin.
Însă, pe de altă parte trebuie să aveți în vedere faptul că d-voastră ați devenit proprietar cam de 5 ani(așa am înțeles), dobândind proprietatea .cunoscând vecinătatea cu ograda respectivă și prin urmare v-ați asumat acest risc.
O sesizare din nou la primărie pentru nerespectarea normelor de igienă și la care trebuie un răspuns de constatare a situației. și a măsurilor dispuse.
are dreptae colegul trandafir2. Dati informatii suplimentare...