Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenire

Printrun act de donatie mama mia dat un teren pe care eu am construit cu autorizatie(2003) .Mama a decedat in 1991 iar in actul de mostenire ceilalti mostenitori recunosc ca sunt vecinin cu terenul pe care am eu donatia. Acest teren lam vandut la o sora a mea care la randul ei la vandut fiului ei . IN 2010 avem sentinta de partaj judiciar in care se stipuleaza ca terenul donat pe care eu am construit lam vandut surorii mele astfel neintrand la partajul judiciar.In 2012 sora mea solicita Anularea actului de vanzare catre ea .
Este intemeiata solicitarea de anulare act vazand ca ea a acceptat donatia catre mine prin mai multe evenimente si anume: actul de mostenire ,vanzarea catre ea,vanzarea ei catre fiul ei,partajul judiciar.?
pe ce motiv solicită sora anularea contractului de v/c?