avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 930 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Donatie
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Donatie

Am vandut unei surori un imobil primit in donatie de la mama noastra (tatal decedat),vanzarea am facuto dupa moartea mamei si dupa ce am solicitat act de mostenitor in care imobilul primit in donatie de mine nu a fost trecut deoarece fratii au recunoscut vecinatatea cu mine eu rezultand (in actul de mostenire )vecin cu proprietatea ramasa in indiviziune ca mostenire(este un teren pe care eu am construit legal si vanzarea am facuto teren+constructii)
Ea l-a vandut fiului ei .
Acum solicita anularea actului de vanzre incheiat cu mine pe motiv ca la acea data nu aveam facuta iesirea din indiviziune .
Iesirea din indiviziune am facuto dupa aceea ,imobilul cu pricina nefiind inclus in partaj deorece rezulta vandut.
Poate avea castig de cauza?

Cel mai recent răspuns: Leordeanu , utilizator 21:28, 19 Septembrie 2012
Mai interesant cred ca ar fi de stiut cum s-a putut face un act de donatie pe un imobil ce se afla in indiviziune????
:O

Probabil mama a facut donatie numai cota parte indiviza ce o detinea din acel imobil...

Daca este asa... cam are dreptate reclamanta...:wassat:
mama avea act de mostenire in urma decesului parintilor ei ,act in care figura doar ea ca mostenitoare

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Mostenitori Leordeanu Leordeanu In urma decesului parintilor ei mama noastra(vaduva) obtine certificat de mostenitor si anume teren 250mp si constructii . In 1990 mama i-mi doneaza 5000mp( ... (vezi toată discuția)
Iesire din indiviziune geany_n geany_n Detin o cota indiviza dintr-un imobil (300mp+casa). Celalalt coindivizar (bunicul meu)a facut un act de donatie si ulterior un contract de v-c pentru cota sa ... (vezi toată discuția)
Mostenire Tarana Tarana Printrun act de donatie mama mia dat un teren pe care eu am construit cu autorizatie(2003) .Mama a decedat in 1991 iar in actul de mostenire ceilalti ... (vezi toată discuția)