Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Calcul concediu medical si contributii
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Calcul concediu medical si contributii

Buna ziua,

Am urmatoarea situatie: angajat din data de 22.04.14 (deci 5 zile lucrate in aprilie), in perioada sept.2013-martie 2014 beneficiar indemnizatie somaj - absolvent; in perioada 22.05.14-31.05.14, 10 zile calendaristice, concediu medical acordat in spital (22-26.05 intern si 27-31.05 la externare), cod indemnizatie 01 (boala obisnuita -75%); este corect calculul concediului, avand datele de mai jos:
- total zile lucrate (cele 5 zile lucrate in aprilie 2014 si zilele lucratoare aferente perioadei de somaj din noiembrie 2013 - martie 2014; nu au existat alte zile de CM): 106;
- total venit: 1472;
- media zilnica: 13,89
>> indemnizatie suportata de angajator: 3 zile lucratoare (din primele 5 zile, perioada 22-26.05.14) x 13,89 x75% = 31,25 ? (sau se rotunjeste la 31?)
>> indemnizatie suportata din FNUASS: 4 zile lucratoare (perioada 27-31.05.14) x 13,89 x75% = 41,67 (sau 42)?

La calculul salariului, contributiile se vor calcula separat din cele 2 indemnizatii de concediu medical (fata de venitul brut aferent zilelor lucrate)? Ce contributii (si procente /mod de calcul) se aplica pentru fiecare indemnizatie (suportata de angajator si suportata de FNUASS), atata pentru angajator cat si pt asigurat?

Daca ar fi avut si alte zile de concediu medical (anterior lunii mai 2014), la calculul venitului brut total ce zile si indemnizatii CM s-ar fi adaugat: doar cele suportate de angajator (fiind considerate zile lucrate)?

Multumesc!
total zile lucrate (cele 5 zile lucrate in aprilie 2014 si zilele lucratoare aferente perioadei de somaj din noiembrie 2013 - martie 2014; nu au existat alte zile de CM): 106;

Eu am calculat 108. S-ar putea ca diferenta sa fie de la zilele de somaj. Numarul de zile lucratoare din perioada noiembrie 2013 - martie 2014 este dat mai jos. In aprilie aveti doar 5 zile lucrate.
Total 108

>> indemnizatie suportata de angajator: 3 zile lucratoare (din primele 5 zile, perioada 22-26.05.14) x 13,89 x75% = 31,25 ? (sau se rotunjeste la 31?)
>> indemnizatie suportata din FNUASS: 4 zile lucratoare (perioada 27-31.05.14) x 13,89 x75% = 41,67 (sau 42)?

Indemnizatie suportata de angajator = 31
Indemnizatie din FNUASS = 42

La calculul salariului, contributiile se vor calcula separat din cele 2 indemnizatii de concediu medical (fata de venitul brut aferent zilelor lucrate)? Ce contributii (si procente /mod de calcul) se aplica pentru fiecare indemnizatie (suportata de angajator si suportata de FNUASS), atata pentru angajator cat si pt asigurat?

Contributiile angajatului, cat si ale angajatorului, se calculeaza la total venit brut lunar.
In cazul dvs. total venit brut lunar = salariul pentru zilele lucrate in luna mai + 31 + 42
Contributiile angajatului sunt:
CAS = 10,5% x salariul pentru zilele lucrate in luna mai + 10,5% x (35% x 2298) / 21 x 7
CASS = 5,5% x salariul pentru zilele lucrate in luna mai
somaj = 0,5% x (salariul pentru zilele lucrate in luna mai + 31)

Daca ar fi avut si alte zile de concediu medical (anterior lunii mai 2014), la calculul venitului brut total ce zile si indemnizatii CM s-ar fi adaugat: doar cele suportate de angajator (fiind considerate zile lucrate)?

Nu, s-ar fi adaugat toate indemnizatiile de concediu medical primite, precum si numarul de zile lucratoare inclus in perioada de concediu medical.

OUG nr. 158/2005:

ART. 8
... (2) Se asimileazã stagiului de cotizare în sistemul de asigurãri sociale de sãnãtate perioadele în care asiguratul beneficiazã de concediile şi indemnizaţiile prevãzute de prezenta ordonanţã de urgenţã....

ART. 10
(1) Baza de calcul a indemnizaţiilor prevãzute la art. 2 se determinã ca medie a veniturilor lunare din ultimele 6 luni din cele 12 luni din care se constituie stagiul de cotizare, pânã la limita a 12 salarii minime brute pe ţarã lunar, pe baza cãrora se calculeazã contribuţia pentru concedii şi indemnizaţii.
(2) În situaţia în care la stabilirea celor 6 luni din care, potrivit prevederilor alin. (1), se constituie baza de calcul al indemnizaţiilor se utilizeazã perioadele asimilate stagiului de cotizare prevãzute la art. 8 alin. (2) şi (3), veniturile care se iau în considerare sunt:
a) indemnizaţiile de asigurãri sociale de care au beneficiat asiguraţii, prevãzute la art. 8 alin. (2);
b) salariul de bazã minim brut pe ţarã din perioadele respective, pentru situaţiile prevãzute la art. 8 alin. (3) lit. a) şi b);
Multumesc pentru raspunsuri!
Bazele pentru cele 3 contributii (CAS, CASS, Somaj) pentru angajator sunt aceleasi ca cele pt angajat (scrise mai sus)?
Baza pt restul contributiilor angajatorului (concedii si indemnizatii, fond garantare, accidente munca) este doar salariul, sau salariul+indemnizatia CM angajator (+31)?
Asadar la calculul impozitului pe salariu se includ si indemnizatiile de CM (suporata de angajator si de FNUASS)?