Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Repartizarea consumului de energie termica -legislatie ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Repartizarea consumului de energie termica -legislatie in vigoare

Buna Seara,

Va rog sa imi spuneti care este legislatia in vigoare care se aplica la repartizarea consumului de energie termica in asociatiile de proprietari, atat pentru cei care detin repartitoare cat si pentru cei care nu detin.

Va multumesc,
Daca aveti apartamente cu repartitoaresi fara repartitoare, inseamna ca de repartizarea caldurii se ocupa firma care a montat repartitoarele, cel mai bine ar fi sa ii intrebati pe acestia, pentru ca au un anumit sistem de calcul in functie de pozitionarea apartamentului, iar celor cu repartitoare le calculeaza cat consuma, iar cei fara repartitoare fac repartizarea la pausal.
intrebam de legislatia pt.repartizarea energiei termice in cele doua cazuri : cu repartitoare si fara repartitoare( pentru blocuri diferite,deci in general)
Studiati [ link extern ]
Pentru blocurile fara repartitoare se aplica Ordinul 233 al ANRSC iar pentru cele cu repartitoare Ordinul 343/2010 al ANRSC.
Le gasit pe site-ul ANRSC (aveti link-ul dat de @ynocentta)
@danadom38

Pentru blocurile cu repartitoare, calculul caldurii se face de catre firme autorizate ANRSC, pe baza Ordinul 343/2010 ANRSC.
Calculul caldurii facut de alte persoane neautorizate este interzis, iar sumele astfel repartizate nu sunt opozabile locatarilor.

Pentru blocurile fara repartiitoare calculul caldurii se face in functie de cota-parte indiviza.