avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1772 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Profesorul i-a furat telefonul unei prietene
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Profesorul i-a furat telefonul unei prietene

Un profesor i-a confiscat telefonul prietenei mele pe motiv ca a primit un sms desi i-a incheiat mediile chiar azi si nu mai are ora cu el ca sa aiba cand sa il recupereze. Poate fi acuzat de furt calificat?
eu cred ca o vizita a parintilor la scola este de ajuns. Si poate niste scuze. Nici vorba de "calificat" in acest caz.
Partea proasta e ca parintii ei nu pot merge la scoala. Ei locuiesc in Sanger, jud Mures, iar ea invata la un Liceu din Ludus. Parintii ei nu au masina personala iar ea se duce la scoala doar cu autobuzul scolar, deci... ?
Poate fi acuzat de furt calificat?

Nu... sa ii spuneti prietenei dvs. ca moral, telefonul se stinge in timpul orelor.
George1000 a scris:

Un profesor i-a confiscat telefonul prietenei mele pe motiv ca a primit un sms desi i-a incheiat mediile chiar azi si nu mai are ora cu el ca sa aiba cand sa il recupereze. Poate fi acuzat de furt calificat?


Art. 228

Furtul

(1) Luarea unui bun mobil din posesia sau detenţia altuia, fără consimţământul acestuia, în scopul de a şi-l însuşi pe nedrept, se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 3 ani sau cu amendă.


Da este direct furt...nu furt calificat...zii prietenei tale sa se duca la politie si sa faca o plangere impotriva profesorului. Sau sa o compuna de acasa si sa o depuna la parchet sau la politie si sa ceara numar de inregistrare...sa vezi cum o sa linisteasca profesorul pe urma.. :))

Exista alte metode pentru a o sanctiona...de exemplu media la purtare...ce inseamna sa ii ia telefonul...ne intoarcem iar pe vremea lu nea nicu?
Furtul

(1) Luarea unui bun mobil din posesia sau detenţia altuia, fără consimţământul acestuia, în scopul de a şi-l însuşi pe nedrept, se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 3 ani sau cu amendă.

Data viitoare, va rog sa cititi bine aceste infractiuni si apoi sa va spuneti parerea. Atunci cand profesorul retine un telefon in timpul unei ore, tinandu-l pe catedra nu se poate considera in niciun caz furt.


Numai bine!

Alte discuții în legătură

Profesor-abuz in serviciu,abatere disciplinara,furt az3ki3l az3ki3l Buna ziua,as dori sa primesc anumite sfaturi avizate cu privire la o anumita situatie.Unei eleve i-au fost confiscati 3 cercei de aur in clasa a 9-a iar ... (vezi toată discuția)
Contestare regulament scolar lucianrosca lucianrosca Se poate contesta un regulament scolar care ar prevede ca elevii nu au voie sa detina (chiar inchise) telefoane mobile in scoli? (vezi toată discuția)
Confiscarea unui telefon mobil intr-o scoala, de catre director - legal sau nu? mihaelaangelescu mihaelaangelescu Confiscarea unui telefon mobil intr-o scoala, de catre directorul scolii, facandu-se uz de functie, folosit in intervalul pauzei si intr-un caz fortuit- cand ... (vezi toată discuția)