Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... PFA ca si angajator
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

PFA ca si angajator

Buna ziua.Sunt pfa de cateva luni si vreau sa il angajez pe sotul meu ca si vanzator. Activitatea noastra se bazeaza pe comert legume fructe in piete.As vrea sa stiu ce modalitati sunt de a face acest lucru si cam cat ar trebui sa platesc lunar la stat pentru a avea un angajat?Va multumesc.
Ii puteti face sotului dvs un c.i.m..

La salariul minim pe economie, de la 01.07.2014, de 900 lei veti plati la stat 480 lei - taxe angajator plus angajat.
Vedeti aici calculul
www.avocatnet.ro/content/cal...