avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 928 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... PFA ca si angajator
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

PFA ca si angajator

Buna ziua.Sunt pfa de cateva luni si vreau sa il angajez pe sotul meu ca si vanzator. Activitatea noastra se bazeaza pe comert legume fructe in piete.As vrea sa stiu ce modalitati sunt de a face acest lucru si cam cat ar trebui sa platesc lunar la stat pentru a avea un angajat?Va multumesc.
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 14:40, 11 Iunie 2014
Ii puteti face sotului dvs un c.i.m..

La salariul minim pe economie, de la 01.07.2014, de 900 lei veti plati la stat 480 lei - taxe angajator plus angajat.
Vedeti aici calculul
www.avocatnet.ro/content/cal...

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Vanzari legume, cum se procedeaza? drahnea drahnea buna seara daca nu deranjez as dori sa incep sa vand fructe legume pe piata care sant primii pasi daca este convenabil sa cumpar en gros si sa vand cu ... (vezi toată discuția)
Srl, pfa, af pentru studenti debves debves Buna ziua.Sunt studenta,incep anul 2 acum in octombrie,am sub 30 de ani si doresc sa infiintez o firma,af sau pfa cu ajutorul careia,atat eu cat si sotul meu ... (vezi toată discuția)
salariu trecut pe notificarea de plata angelica82 angelica82 Buna ziua, Fac o notificare de plata firmei unde lucrez.Sunt insarcinata si momentan sunt in CM.Sunt angajata din Iulie 2013 cu salariul brut 800 lei ... (vezi toată discuția)