avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 834 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Activitate s.r.l. in Franta
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Activitate s.r.l. in Franta

Buna ziua,am deschis un s.r.l. platitoare de t.v.a.,m-am inscris in registrul operatorilor intracomunitari si am niste nelamuriri:
1) pentru prestari servicii pe teritoriul francez am de platit vreun impozit lor?
2)ce facturi intrari pot avea in societate?
3)un model de factura pt exterior?
Va multumesc anticipat si daca puteti sa ma mai ajutati cu sfaturi v-as fi recunoascatoare.
Cel mai recent răspuns: Vlajoaga Robert PFA , Contabil 16:09, 11 Iunie 2014
1. nu, dar o s ava ceara un certificat de rezidenta fiscala ca nu plateasca ei impozit pt platile facute catre dvs.
2. facturi care produc un venit sau sunt necesare pt firma ( intretinere..etc)
3. mai greu aici. Sunt o gramada pe Google.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cum sa plateste tva-ul pentru o munca in strainatate? AlexandruBZS AlexandruBZS Am o mică companie din domeniul construcțiilor și am avea un șantier în străinătate, la un particular în Franța. Privind TVA-ul, ... (vezi toată discuția)
Atingere plafon tva Cornel83 Cornel83 Buna ziua, As dori o clarificare pentru urmatoarul scenariu: PFA norma de venit (domeniul IT - caen 6202), inregistrat in scopuri de TVA doar pentru ... (vezi toată discuția)
Decl. 394 Cristina Vasile Cristina Vasile Buna ziua, In decl. 394 trebuie trecuta achizitie intracomunitara de servicii publicitate Google Adwords pe care o declar in decl. 390Vies? Sau se trece ... (vezi toată discuția)