Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Activitate s.r.l. in Franta
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Activitate s.r.l. in Franta

Buna ziua,am deschis un s.r.l. platitoare de t.v.a.,m-am inscris in registrul operatorilor intracomunitari si am niste nelamuriri:
1) pentru prestari servicii pe teritoriul francez am de platit vreun impozit lor?
2)ce facturi intrari pot avea in societate?
3)un model de factura pt exterior?
Va multumesc anticipat si daca puteti sa ma mai ajutati cu sfaturi v-as fi recunoascatoare.
1. nu, dar o s ava ceara un certificat de rezidenta fiscala ca nu plateasca ei impozit pt platile facute catre dvs.
2. facturi care produc un venit sau sunt necesare pt firma ( intretinere..etc)
3. mai greu aici. Sunt o gramada pe Google.