avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 449 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... actiune pauliana contract imprumut cu ipoteca
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

actiune pauliana contract imprumut cu ipoteca

Buna ziua,

Acum 3 ani am incheiat un contract de imprumut cu ipoteca cu o ruda, garantand cu garsoniera proprietate personala.
Contractul s-a incheiat inainte de intrarea in vigoare al noului cod civil.
Conform decretului 167/1958 termenul de prescripţie de 3 ani începe să curgă de la data când cel îndreptăţit a cunoscut cauza anulării, însă cel mai târziu de la împlinirea a 18 luni de la data încheierii actului.
Acest contract cu ipoteca a fost inregistrat in cartea funciara acum 3 ani.
Spuneti-mi va rog care este termenul de prescriptie a dreptului de a ataca acest act prin actiune pauliana? 3 ani de cand s-au indeplinit formalitatile de publicitate imobiliara sau 3 ani si 18 luni. Prin inscrierea in cartea funciara s-a facut publica numai ipoteca sau si actul de imprumut care poate fi atacat?
Multumesc.
Ultima modificare: Sâmbătă, 14 Iunie 2014
aurelnistor100, utilizator
Cel mai recent răspuns: DlGoe , utilizator 13:41, 21 Iunie 2014
Spuneti exact data (luna, anul) cand s-a intocmit contractul de imprumut.
Despre ,,actiunea pauliana" :
Acţiunea pauliană presupune cu necesitate existenţa fraudei. Frauda se poate manifesta numai prin acte de voinţă, de unde concluzia că acţiunea pauliană poate fi exercitată numai împotriva actelor juridice pe care le încheie debitorul. Aşadar, domeniul de aplicare a acţiunii pauliene se circumscrie doar sferei actelor juridice, cu excluderea faptelor juridice propriu-zise.

Mai multe aici:
[ link extern ]
Ultima modificare: Sâmbătă, 21 Iunie 2014
DlGoe, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Poprire pe pensia unui pensionar decedat astridamel astridamel buna ziua, v-as ruga sa ne ajutati cu un raspuns: . un pensionar care a decedat de curand a avut o poprire infiintata de un executr judecatoresc , urmare unui ... (vezi toată discuția)
Act de donatie marina14 marina14 Buna ziua, As dori sa-mi spuneti, va rog, in ce conditii se poate ataca un act de donatie pe un imobil. Ma refer la cazul particular in care banca ar vrea sa ... (vezi toată discuția)