Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... art 9 [2] decret 167/1958
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

art 9 [2] decret 167/1958

art. 9 alin. (2) din Decretul nr. 167/1958 privind acţiunea în anularea unui act juridic, care stabilesc că termenul de prescripţie de 3 ani începe să curgă de la data când cel îndreptăţit a cunoscut cauza anulării, însă cel mai târziu de la împlinirea a 18 luni de la data încheierii actului.
Ce vrea sa reprezinte fraza ,, insa cel mai tarziu dela implinirea a 18 luni dela data incheierii actului " fiind vorba de vechiul cpc actiune paulina in cazul unui apt vandut prin vanzare cumparare Adica daca au trecut 18 luni dela data vanzarii cumpararii apt -lui nu mai poate fii actionat in actiunea paulina ?
Decretul 167/1958 a fost abrogat de Legea nr.71/2011 pentru punerea în aplicare a Legii nr. 287/2009 privind Codul civil
Cornel Vasile, Consilier juridic
freeelis a scris:

Decretul 167/1958 a fost abrogat de Legea nr.71/2011 pentru punerea în aplicare a Legii nr. 287/2009 privind Codul civil

. În speța mea la data respectivă legea nu reglementa expres un termen de prescripție pentru acțiunea pauliană/revocatorie,si am considerat ca sunt aplicabile dispoziţiile art. 9 alin. (2) din Decretul nr. 167/1958 privind acţiunea în anularea unui act juridic, care stabilesc că termenul de prescripţie de 3 ani începe să curgă de la data când cel îndreptăţit a cunoscut cauza anulării, însă cel mai târziu de la împlinirea a 18 luni de la data încheierii actului. DEOARECE apt a vandut in 2011 inaintea cpc nou . Gresesc cumva ? atunci va rog sa ma lamuriti va multumesc !