avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 560 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... art 9 [2] decret 167/1958
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

art 9 [2] decret 167/1958

art. 9 alin. (2) din Decretul nr. 167/1958 privind acţiunea în anularea unui act juridic, care stabilesc că termenul de prescripţie de 3 ani începe să curgă de la data când cel îndreptăţit a cunoscut cauza anulării, însă cel mai târziu de la împlinirea a 18 luni de la data încheierii actului.
Ce vrea sa reprezinte fraza ,, insa cel mai tarziu dela implinirea a 18 luni dela data incheierii actului " fiind vorba de vechiul cpc actiune paulina in cazul unui apt vandut prin vanzare cumparare Adica daca au trecut 18 luni dela data vanzarii cumpararii apt -lui nu mai poate fii actionat in actiunea paulina ?
Decretul 167/1958 a fost abrogat de Legea nr.71/2011 pentru punerea în aplicare a Legii nr. 287/2009 privind Codul civil
Ultima modificare: Vineri, 2 Mai 2014
Cornel Vasile, Consilier juridic
freeelis a scris:

Decretul 167/1958 a fost abrogat de Legea nr.71/2011 pentru punerea în aplicare a Legii nr. 287/2009 privind Codul civil

. În speța mea la data respectivă legea nu reglementa expres un termen de prescripție pentru acțiunea pauliană/revocatorie,si am considerat ca sunt aplicabile dispoziţiile art. 9 alin. (2) din Decretul nr. 167/1958 privind acţiunea în anularea unui act juridic, care stabilesc că termenul de prescripţie de 3 ani începe să curgă de la data când cel îndreptăţit a cunoscut cauza anulării, însă cel mai târziu de la împlinirea a 18 luni de la data încheierii actului. DEOARECE apt a vandut in 2011 inaintea cpc nou . Gresesc cumva ? atunci va rog sa ma lamuriti va multumesc !

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Actiune pauliana contract imprumut cu ipoteca aurelnistor100 aurelnistor100 Buna ziua, Acum 3 ani am incheiat un contract de imprumut cu ipoteca cu o ruda, garantand cu garsoniera proprietate personala. Contractul s-a incheiat ... (vezi toată discuția)
Prescriere executare??? VONPAUL006 VONPAUL006 Conform art.720 8, Cod Proc Civ o hotarire in domeniul comercial data de Tribunal e executabila chiar daca este atacata in instanta. Conform ... (vezi toată discuția)
Decretul 167 / 1958 - este inca in vigoare? ducaandreea ducaandreea Buna ziua Va rog sa-mi spuneti daca Decretul 167 / 1958 mai este in vigoare in urma modificarilor conform Noului Cod Civil. Nu am gasit nimic concret din ... (vezi toată discuția)