avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 788 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Executare silită Prescriere Executare???
Discuție deschisă în Executare silită

Prescriere Executare???

Conform art.720 8, Cod Proc Civ o hotarire in domeniul comercial data de Tribunal e executabila chiar daca este atacata in instanta.
Conform Decretului 167/58 atacarea hotariririi intrerupe termenul de prescriere.
Fiind executabila si raminind executabila si dupa atacrea hotaririi se mai pot aplica prevederile Decretului 167/58 referitor la intreruperea termenului de prescriere?
Cel mai recent răspuns: VONPAUL006 , utilizator 15:43, 11 Februarie 2015
Decretul nr.167/1958 privind prescriptia extinctiva a fost abrogat expres la data intrarii in vigoare a Noului Cod Civil( 1 octombrie 2011)prin art.230 lit.p) a Legii nr.71/2011 pentru punerea in aplicare a Legii nr.287/2009 privind Codul Civil.
Mă iertați domnule avocat, dar nu înțeleg precizarea domniei voastre. Dacă a fost abrogat, înseamnă că nu se mai aplică în cazul unei creanțe exigibile anterior datei de 01.10.2011? Eu aș zice că se aplică.

Domnule VONPAUL006 întrebarea domniei voastre este extre de confuzant concepută. Nu se poate intui ce doriți să aflați în concret.
Ne ajutați cu o explicație mai concretă a solicitării?
Despre ce hotărâre este vorba? Cănd a fost pronunțată? Dar comunicată parților?
Multumesc.
Hotarirea Tribunalului a fost data in 1999.
In 2001 s a aplicat art.720 8, deci de atunci este executiva.
Hotarirea a fost atacata la C.A. deci dupa D 167 se intrerupe termenul de prescriere dar dupa art.720 8 C.P.Civ ea este executabila.
Hotarirea de la CA s a dat in 2008.
S a atacat la ICCJ dar in 2011 s a constatat perimarea cererii.
Conform OUG 51(avas) termenul de prescriere este de 7 ani de cind Hotarirea este executabila.
In 2011 aceasta Hotarirea se pute executa sau era prescrisa?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Dreptul de a obţine executarea silită se prescrie în termen de 3 ani dan_plescan dan_plescan Buna seara Sentinta a deventi executorie. Dupa un an a fost introdusa cererea de incuviintare a executarii silite care a fost admisa. Imediat sa inceput ... (vezi toată discuția)
Prescriere sulta amia1940 amia1940 In 2009 am facut partajul si am achitat fostei sotii jumatate din pretul apartamentului prin transfer bancar în contul fostei sotii. Din câte stiu dreptul la ... (vezi toată discuția)
Prescripþie cioareccarmenmariana cioareccarmenmariana Care este termenul de prescriere a unei hotărâri judecătoresti care nu a fost pusă în executare 3 ani de la data pronunţării.Reclamantul nu a mers mai ... (vezi toată discuția)