Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Decretul 167 / 1958 - este inca in vigoare?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Decretul 167 / 1958 - este inca in vigoare?

Buna ziua

Va rog sa-mi spuneti daca Decretul 167 / 1958 mai este in vigoare in urma modificarilor conform Noului Cod Civil. Nu am gasit nimic concret din care sa imi dau seama daca mai este sau nu in vigoare.

Multumesc
ducaandreea, utilizator
Este abrogt decretul, presciptia extincitva se supune reglementarii existente in Codul Civil pentru situatiile nascute dupa intrarea in vigoare a acestuia din urma.
Este abrogat prin Legea nr.71/2011 pentru punerea în aplicare a Legii nr. 287/2009 privind Codul civil la data de 1 oct. 2011