Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Prescriptia
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Prescriptia

Buna seara,

Mai este in vigoare Decretul 167/10.04.1958, va rog?

Multumesc.
Nu, dar se poate sa nu conteze, depinde care e situația exacta.
Nu, a fost abrogat prin Legea nr. 287/2009 privind Codul civil (art. 230, lit. p).
[ link extern ]
Nu este vorba de Legea nr. 287/2009 privind Codul civil, ci de Legea nr. 71/2011 pentru punerea în aplicare a Legii nr. 287/2009 privind Codul civil.
S-ar putea sa conteze pentru ca mi l-a indicat un jurist ca temei legal pentru o cerere.

E vorba de un contract de credit incheiat in anul 2008.
Art. 201 din lehgea 71/2011
Prescriptiile incepute si neimplinite la data intrarii in vigoare a Codului civil sunt si raman supuse dispozitiilor legale care le-au instituit.

asa ca juristul v-a indicat bine.
intrebarea potrivita nu e daca mai e sau nu in vigoare acel decret pt ca e abogat, ci care e legea aplicabila pt..cererea dvs.
gi-jane2, moderator