Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Timpul legal de lucru
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Timpul legal de lucru

Buna ziua!
As vrea sa stiu daca din punct de vedere legal pot avea 2 job-uri, unul cu program normal de 8 ore iar celalalt cu program part-time de 4 ore, in total 12 ore/zi.
Va multumesc! Astept raspuns! :)
1. Orice salariat are dreptul de a muncii, la angajatori diferiti sau la acelasi angajator, in baza unor contracte individuale de munca, beneficiind de salariul corespunzator pentru fiecare dintre acestea (art. 35 alin. (1) din Codul muncii ).
Fac exceptie de la aceste prevederi situatiile in care prin lege sunt prevazute incompatibilitati pentru cumulul unor functii.

Asadar, nu exista o limita a numarului contractelor de munca incheiate de o singura persoana fie ele cu norma intreaga sau cu timp partial, pe durata determinata sau nedeterminata.

2. Durata normala a timpului de munca, de 8 ore pe zi si de 40 de ore pe saptamana, se raporteaza la un singur contract de munca, ceea ce inseamna ca, in cazul salariatilor cumularzi, nu se aplica interdictia privind durata maxima legala a timpului de munca de 48 de ore pe săptămână, inclusiv orele suplimentare.

3.In speta, puteti incheia un c.i.m. cu timp partial de 4 ore/zi si un c.i.m. cu norma intreaga.
Cornel Vasile, Consilier juridic
Multumesc foarte mult pentru raspuns!