Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Obligatie sau nu a presedintelui asociatiei de bloc
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Obligatie sau nu a presedintelui asociatiei de bloc

--s a aprobat de catre guvern obligativitatea presedintilor asociatilor de bloc de a duce la cunoştinţă, trimestrial, proprietarilor din cadrul asociaţiei de care răspund, prin e-mail sau în scris, situaţia financiară, cum sunt cheltuiți banii?
--are obigatia si daca da prin ce articol, de a aduce la cunostinta locatarilor somatiile primte de catre asociatie , de ex de a reface fatada
Cu privire la prima intrebare puteti solicita oricand informati cu privire la intocmirea listelor de plata la cheltuielile pe care le datorati si felul cum se cheltuiesc bani, ori print-ro solicitare scrisa presedintelui asociatiei daca doriti sa fie legal sau vizita la administratie si solicitare acestor informati administratorului asociatiei care are rol de angajat la asociatiei si ar trebui teoretic sa va furnizeze aceste informati.
vivi23ro a scris:

--s a aprobat de catre guvern obligativitatea presedintilor asociatilor de bloc de a duce la cunoştinţă, trimestrial, proprietarilor

Este o propunere de modificare si de completare a L nr 230/2007 care inca nu a fost adoptata
Orice lege produce efecte si obligatii numai dupa publicarea in monitorul oficial

Nu ca as fi carcotas dar sunt persone care nu detin un computer alti nici un tel. mobil , asociatia ar trebui sa se ocupe de ceace este necesar in comunitatea imobilului nu sa faca serviciul de posta care ar duce la cheltuieli suplimentare [cred ca nimeni nu-si sacrifica din timpul liber nerecompensat].
Din cate am vazut in imobilul in care domiciliez sunt multe persoane care au pretentii dar isi scot gunoiul pe casa scari de bloc daca ii atragi atentia in cel mai fericit caz te priveste de sus......
notificarea poate fi facuta in scris, nu treb calculator, lipsa lui nu impiedica aplicarea legii , daca este una, cu atit mai mult cu cit situatia financiara cel putin in blocul nostru este una dubioasa
eu am gasit asta din care inteleg ca se aplica de un an.... e valabil si in 2014..
www.avocatnet.ro/content/art...
Notificarea in scris asta este cea mai mare tampenie care se face in multe domeni birocratia si maldarele de hartie care trebuiesc editate
Cred ca daca vi se pune in fata o situatie financiara nu o sa întelegeti foarte mult din ea mai ales ca aceasta trebuie argumentata cu dovezi palpabile.
Un exemplu daca asociatia detine diverse fonduri credeti ca daca vi se înmaneaza o situatie financiara si nu este verificata de cineva are vreo valoare totul pleaca de la nepasarea oamenilor .Eu cred ca cel mai simplu ar fi sa mergi la admin. sa te lamureasca cu privire la doleantele pe care le soliciti acesta fiind angajatul asociatiei obigat sa ti raspunda la solicitari pertinente in legatura cu intocmirea listelor de plata sau diveselor cheltuieli care le desfasoara asociatia de proprietari