Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Un dosar penal inceput in anul 2009, in curs de ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Un dosar penal inceput in anul 2009, in curs de judecare, dupa ce Cod penal se judeca ?

- un dosar penal inceput in anul 2009,
care acum este in curs de judecare,
dupa ce Cod penal si Cod de procedura penala se judeca ?

1. - dupa codurile vechi sau dupa cele noi ?
2. - solutia in dosarul penal,
se va da in raport de prevederile din codurile vechi sau dupa cele noi ?
- codurile vechi (cu exceptia cazurilor prevazute expres de lege)
NCPP se aplică de la data intrării în vigoare tuturor cauzelor aflate pe rolul organelor judiciare, cu excepţiile prevăzute în LPACPP.
ART. 5 C.P.
Aplicarea legii penale mai favorabile până la judecarea definitivă a cauzei
(1) În cazul în care de la săvârşirea infracţiunii până la judecarea definitivă a cauzei au intervenit una sau mai multe legi penale, se aplică legea mai favorabilă.
(2) Dispoziţiile alin. (1) se aplică şi actelor normative ori prevederilor din acestea declarate neconstituţionale, precum şi ordonanţelor de urgenţă aprobate de Parlament cu modificări sau completări ori respinse, dacă în timpul când acestea s-au aflat în vigoare au cuprins dispoziţii penale mai favorabile.
Va multumesc foarte frumos.
Cu stima.
Cat priveste legea penala mai favorabila poate fi mai complicata situatia deoarece trebuie stabilita legea favorabila.
Acesta este aspectul mai complicat...
Adica ce cod se va aplica...

Pe procedura depinde in ce stadiu procesual va aflati.
Pe legea veche doar recursurile aflate in curs de judecata la ICCJ inainte de 1 februarie 2014 mai sunt pe legea veche.
In cazul dvs. nu cred ca este asa...
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
dosarul se afla la Judecatorie, Stadiu procesual: Fond si sunt audiati martori