Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... condamnare pe vechiul cod
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

condamnare pe vechiul cod

Buna dimineata!
daca exista doua condamnari pentru furt pe vechiul cod penal, reabilitarea poate fi ceruta tot pe vechiul cod?
Institutia reabilitarii este prevazuta de Codul de Procedura Penala in vigoare la momentul cererii de reabilitare astfel ca judecata cererii se face tinand cont de aceste dispozitii chiar daca pedeapsa a fost aplicata conform dispozitiilor vechiului Cod Penal.
Aurel Fleancu a scris:

Institutia reabilitarii este prevazuta de Codul de Procedura Penala in vigoare la momentul cererii de reabilitare astfel ca judecata cererii se face tinand cont de aceste dispozitii chiar daca pedeapsa a fost aplicata conform dispozitiilor vechiului Cod Penal.

Utilizatorul intreaba de aplicarea legii penale mai favorabile in ceea ce priveste institutia reabilitarii, nu de normele de procedura aplicabile.
NCPP se aplica obligatoriu de la intrarea in vigoare tuturor cauzelor aflate pe rolul organelor judiciare, cu excepţiile prevăzute in LPACPP.
Regula ”mitior lex” privește numai normele dreptului penal substanțial, iar nu și normele procesual penale.
@paula14:
Pentru a stabili legea penală mai favorabilă, instanța trebuie să verifice mai înainte dacă sunt incidente dispozițiile art. 6 NCP și, în caz afirmativ, să le dea eficiență.
Apoi, apreciez ca NCP este legea favorabila, deoarece prevede termene de reabilitare mai mici decat cele care erau prevazute in codul penal anterior, termenele de reabilitare judecatoreasca au o durata fixa, explicit prevazuta de lege, fiind inlaturata aditionarea la acestea a duratei egala cu jumatatea din pedeapsa pronuntata.

Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan”, Avocat
Multumesc mult pentru raspuns!