Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Repunere pe rol ; legea 554 refuz soluþionare ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Repunere pe rol ; legea 554 refuz soluþionare cerere, declinare competenta

Initial am depus actiunea in ianuarie 2014 la curtea de apel ; aceasta si- a declinat competenta in favoarea tribunalului .
Tribunalul si- a declinat in aprilie 2014 competenta in favoarea curtii de apel .

Dosarul s-a intors la curtea de apel care s-a pronuntat astfel la 03.06.2014 :

Tip solutie: 242 c.pr.civ
Solutia pe scurt: Suspendat în temeiul art.411 din Noul Cod de procedură, pentru lipsa părţilor.

Nefiind prezent , eu ca reclamant si nici parata institutie , s-a suspendat cauza .
La cererea de repunere pe rol :
- pot solicita proba cu martori si proba cu interogatoriul paratei , probe pe care nu le-am solicitat prin cererea initiala ?
- mai pot depune inscrisuri pe care le-am primit ulterior ?

Actiunea se judeca pe NCPC .
Termenul de repunere pe rol este de 12 luni sau de 6 luni ?
Multumesc
mototo, utilizator