Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Contractul colectiv de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Contractul colectiv de munca

O societate cu raspundere limitata care are peste 21 de angajati este obligata sa incheie contract colectiv de munca, nu poate incheia doar contracte individuale?
Multumesc!
Obligatorie este negocierea colectiva si nu incheierea c.c.m.

- Codul Muncii :
art.229 (2) Negocierea colectiva la nivel de unitate este obligatorie, cu exceptia cazului in care angajatorul are incadrati mai putin de 21 de salariati.

- Legea nr.62/2011
art.129. - (1) Negocierea colectiva este obligatorie numai la nivel de unitate, cu exceptia cazului in care unitatea are mai putin de 21 de angajati

Incheierea unui CCM nu este o obligatie dar daca se va hotari asa ceva atunci se va putea face numai in urma unei negocieri intre cele doua parti, patron si sindicat (reprezentatii salariatilor).
Multumesc!