avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 977 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Acte disparute din dosar
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Acte disparute din dosar

AM CONSTATAT CA NU SUNT LA DOSAR ACTE DEPUSE DE MINE IN URMA CU 3 LUNI.CE SA FAC?ELE APAR IN REGISTRU CDE LA ARHIVA CA DEPUSE,IN SCHIMB NU SUNT IN DOSAR
Cel mai recent răspuns: Krissia . , Alte profesii 04:47, 20 Iunie 2014
Si ce se poate face cand actele pe care le-ai dat aparatorului tau, cand ai semnat contractul de aparare si reprezentare cu el, au disparut de la dosar, (evident nu i le-am dat pe semnatura, ca doar nu platesti aparator daca nu ai incredere in el), gen declaratie pe propria raspundere ca nu ai beneficiat de AJ in ultimele 12 luni si alte acte care mi-ar fi permis exonerarea de taxa de timbru pt recuperare cotitatii dintr-un bun de o valoare considerabila intr-o procedura de stabilirea masei succesorale?...
Unele acte au ajuns prea tarziu si altele de loc. Drept urmare mi s-a respins exonerarea de taxa si introducerea intampinarii...
Nu mai vorbesc de o traducere de divort in original pe care am depus-o la registratura eu, (care dovedea cat primeste fiul meu pensie alimentara) si pt care nu am cerut dovada scrisa cu lista actelor depuse :beta:pt ca era prima oara cand depuneam la registratura acte...
Dosarul e in amanare de pronumtare pt a treia sau a patra oara...

Stiu ca o sa mi se dea peste degete: :sorry:"Nu deschideti mai multe topicuri...", dar mi se pare ca cele doua intrebari sunt similare...

De ce ma simt ca Don Quijote de la Mancha? Vi se intampla si d-v sa aveti sentimentul ca va bateti cu morile de vant?#-o
Ultima modificare: Joi, 19 Iunie 2014
chckcarmen, utilizator
@chckcarmen

La registratura cand se depun acte, se depun in doua exemplare : unul pt instanta si unul pt parte. ( sau mai multe cate parti sunt in dosar)
Trebuia insa sa ai si exemplarul tau pe care se pune stampila de la registratura cu data depunerii si instanta.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cerere info arakys arakys Buna ziua! Va deranjez cu o intrebare, daca se poate. In cazul deschiderei unui proces, stiu ca actele de la dosar se depun in doua exemplare de fiecare. ... (vezi toată discuția)
Depunere inscrisuri mihai_006 mihai_006 Buna seara, Va rog frumos daca ma puteti ajuta intr-o problema. Maine am un proces si trebuie sa depun niste inscrisuri. Din pacate, nu pot ramane la ... (vezi toată discuția)
Organizare judecatorie Martonze Martonze Buna ziua, Va rog sa-mi spuneti: -cine redacteaza \\"Incheierile\\" de sedinta ? -cine trimite adresele si citatiile catre parti si spre diferite ... (vezi toată discuția)