Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Acte disparute din dosar
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Acte disparute din dosar

AM CONSTATAT CA NU SUNT LA DOSAR ACTE DEPUSE DE MINE IN URMA CU 3 LUNI.CE SA FAC?ELE APAR IN REGISTRU CDE LA ARHIVA CA DEPUSE,IN SCHIMB NU SUNT IN DOSAR
Si ce se poate face cand actele pe care le-ai dat aparatorului tau, cand ai semnat contractul de aparare si reprezentare cu el, au disparut de la dosar, (evident nu i le-am dat pe semnatura, ca doar nu platesti aparator daca nu ai incredere in el), gen declaratie pe propria raspundere ca nu ai beneficiat de AJ in ultimele 12 luni si alte acte care mi-ar fi permis exonerarea de taxa de timbru pt recuperare cotitatii dintr-un bun de o valoare considerabila intr-o procedura de stabilirea masei succesorale?...
Unele acte au ajuns prea tarziu si altele de loc. Drept urmare mi s-a respins exonerarea de taxa si introducerea intampinarii...
Nu mai vorbesc de o traducere de divort in original pe care am depus-o la registratura eu, (care dovedea cat primeste fiul meu pensie alimentara) si pt care nu am cerut dovada scrisa cu lista actelor depuse :beta:pt ca era prima oara cand depuneam la registratura acte...
Dosarul e in amanare de pronumtare pt a treia sau a patra oara...

Stiu ca o sa mi se dea peste degete: :sorry:"Nu deschideti mai multe topicuri...", dar mi se pare ca cele doua intrebari sunt similare...

De ce ma simt ca Don Quijote de la Mancha? Vi se intampla si d-v sa aveti sentimentul ca va bateti cu morile de vant?#-o
chckcarmen, utilizator
@chckcarmen

La registratura cand se depun acte, se depun in doua exemplare : unul pt instanta si unul pt parte. ( sau mai multe cate parti sunt in dosar)
Trebuia insa sa ai si exemplarul tau pe care se pune stampila de la registratura cu data depunerii si instanta.