Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... cumparare boxa
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

cumparare boxa

buna ziua!
boxa aflata la subsolul blocului se poate cumpara? exista o lege care prevede modul de folosinta a acestora ?
multumesc !
Din expunerea dv rezulta ca in subsolul imobilului de locuit in comun exista realizate compartimentari si imprejmuiri neautorizate denumite boxe
Avand in vedere ca subsolul tehnic reprezinta parte comuna,conform norme in vigoare,proprietarul nu are dreptul sa schimbe aspectul si destinatia parti comune fara acordul asociatiei de proprietari
Partea comuna poate fi exclusiv utilizata de catre un proprietar prin incheierea de contract de inchiriere sau de comodat
Articolul 658 din Legea nr. 287/2009 privind Codul civil, republicata in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, nr. 505 din 15 iulie 2011, se modifica si va avea urmatorul cuprins:
„Incetarea destinatiei folosintei comune

Art. 658. -
(1) Incetarea destinatiei de folosinta comuna pentru partile comune din cladirile cu mai multe etaje sau apartamente se poate hotari cu acordul tuturor coproprietarilor
(2) In cazul incetarii destinatiei de folosinta comuna in conditiile alin. (1), devin aplicabile dispozitiile privitoare la coproprietatea obisnuita
(3) Imobilul, respectiv partea din imobil care rezulta din incetarea destinatiei folosintei comune se inscrie in mod corespunzator in cartea funciara pe baza documentatiei cadastrale intocmite in acest scop.”

Referitor la vanzarea partilor din proprietatea comuna din imobilele de locuit in comun,Curtea Constitutionala, a emis Decizia 1514/2011 publicata in MO in 14 ianuarie 2012.
[ link extern ] ...