avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1065 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Iesire din firma actionar
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Iesire din firma actionar

Buna ziua,
Sunt actionar intr-un SRL cu trei asociati si imi doresc sa ies din firma. Care este cea mai simpla modalitate sa fac asta - pot sa donez actiunile unuia dintre ceilalti asociati? Mentionez ca partea de contabilitate este la zi - si nici n-au fost incasari pe firma.

Va multumesc.
Cel mai recent răspuns: MrGiacomo , utilizator 10:42, 17 Iunie 2014
Buna ziua,

Cel mai simplu este sa faceti un contract de cesiune de parti sociale la valoarea nominala a acestora, catre ceilalti asociati.
Pasul urmator este sa depuneti un dosar la Registrul Comertului continand:
- cerere de inregistrare - original
- hotarare AGA (prin care iesiti din firma si cedati partile Dvs. sociale celorlalti asociati) - original
- anexa contor cuvinte - original
- contractul de cesiune - original
- act constitutiv actualizat (in care nu veti mai figura Dumneavoastra) - original
- Carte de identitate

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cesiune parti sociale, recodificare, schimbare sediu rocs rocs as vrea un sfat in legatura cu urmatoarea situatie; am o cesiune firma, se schimba doar actionariatul, sediul si as vrea sa fac si recodificarea ob de ... (vezi toată discuția)
Retragere asociat din srl igna_florin igna_florin intr-un srl cu doi asociati unul se retrage ce pasi trebuie urmati dupa? trebuie schimbat actul constitutiv sau nu? daca da va rog sa imi spuneti ce pasi ... (vezi toată discuția)
Vanzare a unei parti dintr-un srl loredana501 loredana501 As avea si eu nevoie de cateva info...va rog...Avem un SRL cu 4 asociati dintre care unul este si administrator.Srl-ul are 2 firme in componenta care ... (vezi toată discuția)