Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Iesire din firma actionar
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Iesire din firma actionar

Buna ziua,
Sunt actionar intr-un SRL cu trei asociati si imi doresc sa ies din firma. Care este cea mai simpla modalitate sa fac asta - pot sa donez actiunile unuia dintre ceilalti asociati? Mentionez ca partea de contabilitate este la zi - si nici n-au fost incasari pe firma.

Va multumesc.
Buna ziua,

Cel mai simplu este sa faceti un contract de cesiune de parti sociale la valoarea nominala a acestora, catre ceilalti asociati.
Pasul urmator este sa depuneti un dosar la Registrul Comertului continand:
- cerere de inregistrare - original
- hotarare AGA (prin care iesiti din firma si cedati partile Dvs. sociale celorlalti asociati) - original
- anexa contor cuvinte - original
- contractul de cesiune - original
- act constitutiv actualizat (in care nu veti mai figura Dumneavoastra) - original
- Carte de identitate