Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Radierea auto vandut in Germania
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Radierea auto vandut in Germania

Buna ziua!

Sunt in Germania cu auto propriet personala ,inmatriculat in Romania, si il vand unei pers juridice din Germania.
As vrea sa stiu, va rog, ce documente sunt necesare pt radierea in Romania?
Va multumesc anticipat
Certificat fiscal emis de la autoritatea unde autoturismul este luat in evidenta, respectiv unde plătiti impozit pentru autoturism, acest document normal îi trebuie cumpărătorului.
Contract vânzare cumpărare, factură și chitanță emisă de persoana juridică - cumpărător.
Cu dovada vânzării, mergeți la primăria unde este înregistrată masina și solicitați radierea fiscală și după caz solicitați si la poliție radierea.
Va multumesc. Inca ceva: tablitele de inmatriculare trebuie predate la politie in Romania?