avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 595 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Radierea auto vandut in Germania
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Radierea auto vandut in Germania

Buna ziua!

Sunt in Germania cu auto propriet personala ,inmatriculat in Romania, si il vand unei pers juridice din Germania.
As vrea sa stiu, va rog, ce documente sunt necesare pt radierea in Romania?
Va multumesc anticipat
Cel mai recent răspuns: geneva , utilizator 13:37, 17 Iunie 2014
Certificat fiscal emis de la autoritatea unde autoturismul este luat in evidenta, respectiv unde plătiti impozit pentru autoturism, acest document normal îi trebuie cumpărătorului.
Contract vânzare cumpărare, factură și chitanță emisă de persoana juridică - cumpărător.
Cu dovada vânzării, mergeți la primăria unde este înregistrată masina și solicitați radierea fiscală și după caz solicitați si la poliție radierea.
Va multumesc. Inca ceva: tablitele de inmatriculare trebuie predate la politie in Romania?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Radiere auto fara acte alin-m alin-m Am mostenit de la tatal meu numai in acte un autoturism care nu mai exista (cred ca l-a dat la fier vechi), pentru care nu am nici un fel de acte (carte de ... (vezi toată discuția)
Scoatere de la impozite si taxe a unui autoturism vechi... ela-ela ela-ela Buna ziua Fratele meu a vandut un autoturism in urma cu cativa ani unui coleg si a incheiat un contract de vanzare-cumparare (autentificat la ambasada). Acel ... (vezi toată discuția)
Radiere auto claudiu palote claudiu palote Buna ziua,revin din nou cu o problema delicata : mi-am cumparat o masina inmatriculata in romania dar eu sunt rezident in Spania,locuiesc momentan aci si auto ... (vezi toată discuția)