Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Cum inregistrez TVA pentru reducere financiara sau ...
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Cum inregistrez TVA pentru reducere financiara sau comerciala

Buna ziua,
Conform pct.51 din Ordinul 3055/2009 reglementari contabile conforme cu directivele europene:
a) Reducerea comerciala acordata de furnizor direct in momentul facturarii ajusteaza (reduce) costul de achizitie al marfurilor si nu se inregistreaza distinct in contabilitate, ci prin intermediul conturilor de stocuri, 371 = 401
b) Reducerea financiara acordata de furnizor se inregistreaza distinct in contabilitate, 401 = 767
c) Reducerea comerciala acordata de furnizor, primita ulterior facturarii se evidentiaza distinct in contabilitate, 401= 609

Intrebarea este:
Cum inregistrez corect scaderea TVA-ului pentru punctele b) si c).

Este corecta nota contabila 401=4426 ?

Multumesc anticipat.
predoni, utilizator
Este si nu prea. Eu procedez intr-un mod "original". Avand in vedere ca aceste facturi cu minus trebuie evidentiate si in Declaratia 394 si unele programe informatice nu permit evidentierea unor astfel de facturi decat prin creditul contului 401,fac inregistrari initiale prin alte conturi si anume :628/4426=401 cu minus,pentru reducere financiara si apoi in alta nota fac regularizarea :628=767.La pct.c)fac 609/4426=401 cu minus si regularizare :609=609.
trutanmarian a scris:

Este si nu prea. Eu procedez intr-un mod "original". Avand in vedere ca aceste facturi cu minus trebuie evidentiate si in Declaratia 394 si unele programe informatice nu permit evidentierea unor astfel de facturi decat prin creditul contului 401,fac inregistrari initiale prin alte conturi si anume :628/4426=401 cu minus,pentru reducere financiara si apoi in alta nota fac regularizarea :628=767.La pct.c)fac 609/4426=401 cu minus si regularizare :609=609.

Multumesc frumos.

Ma asteptam sa imi spuneti ca trebuie sa scriu doar doua note contabile.
401 = 609 (cu sume pe plus)
401 = 4426 (cu sume pe plus)

Iar cu Declaratia 394 nu am avut probleme.

Daca imi permiteti va rog frumos inca doua intrebari
Ce program de contabilitate preferati?
Si care din programele testate de dumneavoastra vi se pare cel mai bun?

Multumesc frumos inca o data.
predoni, utilizator
Cu inregistrarile de mai sus facturile de acest gen,inclusiv cele pentru reduceri financiare, chiar apar in Declaratia 394 ?. In decontul de TVA cum evidentiati,avand in vedere modul de inregistrare mentionat, aceste facturi? De unde stiti ca nu sunt probleme cu Declaratia 394 din corelarea cu Declaratia 394 a furnizorilor dvs.? Ca si program de contabilitate,eu utilizez unul elaborat pe plan local, de o firma specializata.