Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Exceptie neconstitutionlitate art. 650 alin 1 NCPC ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Exceptie neconstitutionlitate art. 650 alin 1 NCPC admisa

Daca are cineva detalii referitoare la motivarea deciziei, va rog sa impartasiti...

În ziua de 17 iunie 2014, Plenul Curţii Constituţionale, învestit în temeiul art.146 lit.d) din Constituţia României şi al art.29 din Legea nr.47/1992 privind organizarea şi funcţionarea Curţii Constituţionale, a luat în dezbatere excepţia de neconstituţionalitate a dispoziţiilor art.650 alin.(1) şi art.713 alin.(1) din Codul de procedură civilă, excepţie invocată de S.C. LAPMOR IMPEX S.R.L. din Giurgiu, în dosarul nr.8065/236/2013 al Judecătoriei Giurgiu.

În urma deliberărilor, Curtea Constituţională cu majoritate de voturi, a admis excepţia de neconstituţionalitate şi a constatat că dispoziţiile art.650 alin.(1) din Codul de procedură civilă sunt neconstituţionale.

Decizia este definitivă şi general obligatorie şi se comunică celor două Camere ale Parlamentului, Guvernului şi Judecătoriei Giurgiu.
ghitac a scris:

Daca are cineva detalii referitoare la motivarea deciziei, va rog sa impartasiti...

Are. CCR. Vom vedea cărui text din Constituţie i se opune articolul incriminat.

Eu am cîteva nedumeriri şi rezerve, dar aştept motivarea Curţii.
themis a scris:

Vom vedea cărui text din Constituţie i se opune articolul incriminat.

cred ca lui 126 alin 2
Sunt curios unde vor mai contesta debitorii....si creditorii cum vor face sa execute
Monitorul Oficial al României, partea I, nr. 529 din data de 16 iulie 2014, Decizia nr. 348/2014

Ceea ce este interesant este felul in care Curtea o da la intors dupa ce taman se pronuntate in trei decizii anterioare asupra faptului ca 650(1) NCPC este perfect constitutional.