avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 465 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Pensie intretinere
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Pensie intretinere

Am divortat. La doi din copii le platesc pensie alimentara.
In decizie scrie ca pina la definitivarea studiilor sau pina la implinirea varstei de 25 ani.
Unul din copii mai are un an la master, dar acum a gasit un loc de munca si sa angajat cu carte de munca.
mai trebuie sa platesc dupa el pensie ?
Fosta sotie insista ca sa platesc ca ... daca il da afara dupa jumatate de an ce face ?
Mentionez ca sotia primeste pensia alimentara nu copilul.
Ce trebuie sa fac ?
Va multumesc
Cel mai recent răspuns: DorinNut , utilizator 14:25, 3 Mai 2017
Pensia de intretinere nu mai trebuie acordata.
(pana la implinirea varstei de 26 de ani subzista dreptul la pensie de intretinere, daca majorul studeaza si nu presteaza nicio activitate remunerata).

Daca il va da afara peste jumatate de an, va cere atunci ( copilul in nume propriu).
Pensie i se da copilului, nu mamei.
Buna ziua
Sa hotarit prin instanta ca "obliga paratul la plata pensiei de intretinere in cuantum de 1/4 din venitul net lunar al acestuia, in favoarea reclamantului"
E corect deoarece inainte se spunea o suma fixa, iar cum e formulat acum ar trebui ca lunar sa se recalculeze suma ?
Daca depun apel se poate pune o suma fixa ?
Multumesc anticipat

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensie alimentara marcelbanu marcelbanu Pina la ce virsta se retine pensie alimentara, daca copilul urmeaza o forma de invatamint ? (vezi toată discuția)
Pensie intretinere copil major  Loredana Puscasu Loredana Puscasu Fiul meu are 19 ani si anul acesta da bacalaureatul.Daca ia bac-ul si merge mai departe la o facultate voi continua sa-i platesc pensie de intretinere pana la ... (vezi toată discuția)
Sistare pensie de intretinere alegbob alegbob Mai pot sa primesc pensie de intretinere de la tatal meu daca sunt studenta in ultimul an la master ( am 23 de ani) , dar totusi sunt si angajata ? In ce ... (vezi toată discuția)