Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Pensie intretinere
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Pensie intretinere

Am divortat. La doi din copii le platesc pensie alimentara.
In decizie scrie ca pina la definitivarea studiilor sau pina la implinirea varstei de 25 ani.
Unul din copii mai are un an la master, dar acum a gasit un loc de munca si sa angajat cu carte de munca.
mai trebuie sa platesc dupa el pensie ?
Fosta sotie insista ca sa platesc ca ... daca il da afara dupa jumatate de an ce face ?
Mentionez ca sotia primeste pensia alimentara nu copilul.
Ce trebuie sa fac ?
Va multumesc
Pensia de intretinere nu mai trebuie acordata.
(pana la implinirea varstei de 26 de ani subzista dreptul la pensie de intretinere, daca majorul studeaza si nu presteaza nicio activitate remunerata).

Daca il va da afara peste jumatate de an, va cere atunci ( copilul in nume propriu).
Pensie i se da copilului, nu mamei.
Buna ziua
Sa hotarit prin instanta ca "obliga paratul la plata pensiei de intretinere in cuantum de 1/4 din venitul net lunar al acestuia, in favoarea reclamantului"
E corect deoarece inainte se spunea o suma fixa, iar cum e formulat acum ar trebui ca lunar sa se recalculeze suma ?
Daca depun apel se poate pune o suma fixa ?
Multumesc anticipat