Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenire casa, teren si gradina. Lipsa titlu ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenire casa, teren si gradina. Lipsa titlu proprietate gradina.

Am mostenit direct de la tatal meu, proprietate (neintabulata), compusa din:
- casa-curte-gradina, situate in acelasi loc, intravilan, inconjurat de alte proprietati, in numar de 4, (nu stiu daca au cadastru);
Actele de care dispun:
- contract de vanzare-cumparare notarial din anul 1998 pentru:
1. "casa, curte si gradina cu suprafata de 500 mp", la nr. topo: xxxxx (Ardeal), conform "extras de carte funciara" din 1996;
2. "vanzatorii x si y declaram ca suprafata care se instraineaza este in total de 1500 mp, dar pentru diferenta de 1000 mp nu s-a emis Titlul de Proprietate, in pretul de vanzare-cumparare sus-mentionat este inclusa si aceasta diferenta de suprafata, obligandu-ne ca la data cand suntem in posesia Titlului de Proprietate sa perfectam cu cumparatorul (tata) contract de vanzare-cumparare in forma autentica, fara a emite alte pretentii banesti cu privire la aceasta diferenta de teren".
- extras de carte funciara;
La o prima masuratoare a terenului proprietatii, suprafata totala de teren (casa+curte+gradina) este de cca 1120 mp, (marja de eroare este de maxim +_25-30mp), deci un minus de cca 380 mp fata de suprafata totala specificata in contract;
Vreau sa demarez succesiunea. Va rog sa ma ajutati cu:
- daca aveti intrebari suplimentare-lamuritoare :)
- un eventual plan de actiune, in ordinea actiunilor;

* nu am informatii despre vanzatori (adresa, telefon);
** posibile "relatii" de prietenie intre notar si vanzator. (notarul actualmente decedat!);

Va multumesc !!!=D>
Cristian T, utilizator