avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 580 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Executare silită Datorie credit bancar
Discuție deschisă în Executare silită

Datorie credit bancar

Ioana, verisoara mea, A contractat un credit bancar in 13.10.2006 pe o perioada de 7 ani, din iunie 2009 nu a mai reusit sa plateasca ratele, deoarece nu a mai avut un loc de munca si respectiv un venit. In iunie 2014 a primit somatie de plata de la un executor judecatoresc.
Ce poate sa faca, ea nu are serviciu si nu are nici un venit,
Multumesc anticipat
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 07:05, 20 Iunie 2014
Din cate vad suma este prescrisa. Daca din anul 2009 pana in anul 2014 nu ati primit nimic de la banca, suma este prescrisa. Orice datorie se prescie in termen de 3 ani daca nu se iau masuri de recuperare. Referitor la executare :sa anunte executorul ca nu are servici si sa ii invedereze ca suma este prescrisa.
Avand in vedere ca acel contract era pe 7 ani, deci pana in 2013, este foarte posibil ca suma sa nu fie prescrisa, prescriptia curgand fie de la scadenta contractului ( 2013 ) fie de la rezilierea acestuia ( trebuie vazuta cererea de executare, respectiv data de la care banca a reziliat contractul ) - in ambele situatii, nu cred ca banca sa nu fi luat in calcul prescriptia generala de 3 ani.
Daca debitoarea nu are nici venituri, nici proprietati, este foarte posibil ca executorul sa notifice acest lucru creditoarei ( banca ), daca nu mai exista acte de executare, actiunea sa se perime in 6 luni, dupa care daca situatia se mentine, in 3 ani sa se prescrie.

Ultima modificare: Joi, 19 Iunie 2014
Claudiu Daniel Hentea, Mediator
@Consultanta_Reprezentare_Executare

Eu ma refeream la faptul ca in perioada iunie 2009 ( de cand nu a mai platit nimic debitorul) - mai 2014 debitorul nu a primit nimic pt aceasta datorie.
In iunie 2014 a primit somatie....

Pai daca in perioada iunie 2009 - mai 2014 nu a primit nimic = prescriere. in iunie 2012. Nu ?
Ce poate sa faca, ea nu are serviciu si nu are nici un venit,

Nimic din ce ziceti, daca nu are nimic nu are cum plati si nici creditorul din ce sa se indestuleze.
Poate face contestatie la executare invocand prescriptia, altfel cand se va angaja i se retine din salariu.

Pai daca in perioada iunie 2009 - mai 2014 nu a primit nimic = prescriere. in iunie 2012. Nu ?


Termenul de prescriptie curge de la data scadenta, e cert ca ratele din iunie 2009 pana in iunie 2012 nu se mai pot recupera, insa daca acel credit ( putin probabil) nu a fost declarat scadent anticipat, se pot recupera ratele cuvenite din iunie 2012 pana la final, in 2013.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Termen de prescriptie pentru credit bancar ifti1967 ifti1967 Buna ziua, Am primit, in februarie 2010, o notificare de executare silita de la o firma de recuperari ptr un credit neachitat integral de titular, eu avand ... (vezi toată discuția)
Executare silita proprire salariu zograffi zograffi buna ziua, in 2005 am facut un card de credit de 2100 ron la o banca. am achitat ratele pana in 2009, dupa care am ramas fara servici si nu am reusit sa mai ... (vezi toată discuția)
Poprire salariu dupa prescriere datorie roxana2014 roxana2014 Buna ziua, In cazul in care in 3 ani de la primirea de catre debitor a somatiei de plata din partea unui executor judecatoresc pentru plata unui credit ... (vezi toată discuția)