Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida dublă şi ... Dividende repartizate unei persoane juridice romane
Discuție deschisă în Contabilitate - partida dublă şi obligaţii fiscale declarative pentru societăţile comerciale

Dividende repartizate unei persoane juridice romane

Am repartizat dividende actionarilor pentru anul 2012 in 2013. Actionarii sunt pers fizice dar si o pers juridica.
Am depus 205 pentru actionari pers. Fizice dar nu stiu daca trebuie si pentru actionarul pers juridica.
Ma ajutati cu un raspuns?
Declaratia 205 se depune numai pentru persoane fizice.
Multumesc, asa stiam si eu, dar am o notificare de la anaf care vrea sa ma contrazica!
Puteti sa-mi dati un reper unde sa caut temeiul legal a ceea ce spuneti? Va multumesc
Declararea impozitului pe dividendele distribuite persoanelor juridice se face in D100.
Cititi la adresa urmatoare instructiunile de completare ale D205 [ link extern ]
george-neagu, moderator