avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 809 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida dublă şi ... Dividende repartizate unei persoane juridice romane
Discuție deschisă în Contabilitate - partida dublă şi obligaţii fiscale declarative pentru societăţile comerciale

Dividende repartizate unei persoane juridice romane

Am repartizat dividende actionarilor pentru anul 2012 in 2013. Actionarii sunt pers fizice dar si o pers juridica.
Am depus 205 pentru actionari pers. Fizice dar nu stiu daca trebuie si pentru actionarul pers juridica.
Ma ajutati cu un raspuns?
Cel mai recent răspuns: george-neagu , moderator 11:34, 19 Iunie 2014
Declaratia 205 se depune numai pentru persoane fizice.
Multumesc, asa stiam si eu, dar am o notificare de la anaf care vrea sa ma contrazica!
Puteti sa-mi dati un reper unde sa caut temeiul legal a ceea ce spuneti? Va multumesc
Declararea impozitului pe dividendele distribuite persoanelor juridice se face in D100.
Cititi la adresa urmatoare instructiunile de completare ale D205 [ link extern ]
Ultima modificare: Joi, 19 Iunie 2014
george-neagu, moderator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Declaratia 205 mihaelapop76 mihaelapop76 Buna ziua. Declaratia 205 pe anul 2016 se depune anul acesta? Multumesc. (vezi toată discuția)
Declaratiile 205 - unde verificam faptul ca au fost inregistrate corect de fisc? IuliaPopescu IuliaPopescu Buna ziua, verificam starea tuturor declaratiilor depuse si ne-am lovit de o problema. Avem declaratii depuse, cu recipise - dar care la Anaf persoane ... (vezi toată discuția)
Declaratia 205 depusa pentru dividende neplatite, impozit platit Epuree Epuree Am distribuit dividendele, din profitul anului 2008, in iunie 2009. Am declarat impozitul in declaratia 100 pana la 25 iulie 2009 si l-am plati pana la 25 ... (vezi toată discuția)