Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Pot beneficia de somaj?
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Pot beneficia de somaj?

Pot beneficia de indemnizatie de somaj in urmatoarea situatie?
Pana in 29 iulie 2013, am fost in concediu de ingrijire a copilului apoi din 01.10.1013 m-am angajat pe perioada determinata pana in 30.06.2014.Mentionez ca inainte de CIC am fost angajata cu contract de munca tot pe perioada determinata, si am vechime in munca cu stagiu de cotizare de aprox. 14 ani.
Multumesc, astept un raspuns.
Mergeti la AJOFM si intrebati ce s-a intamplat cu dosarul dvs.

De asemenea,puteti sesiza Agenţia Naţională pentru Ocuparea Forţei de Muncă
anofm@anofm.ro
credeti ca nu sunt afectata de art. 35 b) din lege?
Nu are legatura art.35 din Legea nr.76/2002 cu situatia dvs.
deci pauza intre 29 iulie 2013 si 01 oct. 3013 nu ma afecteaza la somaj chiar daca este de 63 de zile?
Stagiul minim de cotizare pentru somaj trebuie sa fie de 12 luni in ultimele 24 de luni premergatoare datei depunerii actelor la somaj.