Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida dublă şi ... Plati furnizori din dividende
Discuție deschisă în Contabilitate - partida dublă şi obligaţii fiscale declarative pentru societăţile comerciale

Plati furnizori din dividende

se poate face plata furnizorilor din dividende?
va rog o monografie contabila.
george-neagu, moderator
Nu e bine cum puneti problema. Platile le faceti din contul de casa 5311 sau banca 5121. Daca cumva va ganditi sa mai lasati banii ce reprezinta dividende de plata, la dispozitia firmei si din acesti bani sa platiti o parte din facturile catre furnizori, ramane sold in contul cu dividende (care va fi platit ulterior cand veti avea lichiditati) si platiti furnizori.
patronul este singurul asociat al firmei,a facut unele investitii cladirii si vrea sa plateasca din dividente ,
este corect 5311-455
401-5311?
Mi se pare mai corect asa: 457=5311;5311=455 cu aceeasi valoare ca a dividendelor ridicate;401=5311;