avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 730 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... CONCEDIU PATERNAL PRELUNGIT CU 10 ZILE, CURS ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

CONCEDIU PATERNAL PRELUNGIT CU 10 ZILE, CURS PUERICULTURA

PUERICULTURÃ NU PUERILITATE:D

Bună,
Soțul meu a depus o cerere la locul de muncă pentru cele 5 zile de concediu paternal.
În ce măsura poate beneficia de încă 10 zile de concediu paternal, dacă a absolvit cursul de puericultură? SPECIFIC CÃ:
Eu mă aflu la a doua naștere dar la primul copil soțul NU A FÃCUT ACEL CURS, deci nu a beneficiat de cele 10 zile.
O poate face acum, la cel de-al doilea copil?
Mulțumesc

Ultima modificare: Vineri, 20 Iunie 2014
Marta0000, utilizator
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 15:39, 20 Iunie 2014
In speta, sotul dvs va depune la angajatorul sau cererea de acordare a concediului paternal si la care va atasa copia documentului care atesta absolvirea cursului de puericultura plus copia certificatul de nastere al copilului , din care rezulta calitatea de tata.

Concediul paternal se acorda la cerere in primele 8 saptamani de la nasterea copilului.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Zile libere platite pentru tatici,la nasterea unui copil maarkyM maarkyM buna ziua, sunt un proaspat tatic si doresc sa aflu,sa-mi confirmati de dreptul celor 5 zile platite de catre angajator si daca ? se iau cumva din zilele de ... (vezi toată discuția)
Curs puericultura mihailccc mihailccc Managerul de resurse umane spune ca adeverinta pentru acest curs, ca sa fie valabila, ar trebui emisa dupa ce se naste copilul, mie doctorul de familie mi-a ... (vezi toată discuția)
Zile libere acordate sotului la nasterea unui copil CrisIndi CrisIndi Buna ziua, Va scriu cu rugamintea de a ne ajuta pe mine si pe sotul meu cu o lamurire privind zilele libere acordate de catre angajator la nasterea unui ... (vezi toată discuția)