Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... CONCEDIU PATERNAL PRELUNGIT CU 10 ZILE, CURS ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

CONCEDIU PATERNAL PRELUNGIT CU 10 ZILE, CURS PUERICULTURA

PUERICULTURÃ NU PUERILITATE:D

Bună,
Soțul meu a depus o cerere la locul de muncă pentru cele 5 zile de concediu paternal.
În ce măsura poate beneficia de încă 10 zile de concediu paternal, dacă a absolvit cursul de puericultură? SPECIFIC CÃ:
Eu mă aflu la a doua naștere dar la primul copil soțul NU A FÃCUT ACEL CURS, deci nu a beneficiat de cele 10 zile.
O poate face acum, la cel de-al doilea copil?
Mulțumesc

Marta0000, utilizator
In speta, sotul dvs va depune la angajatorul sau cererea de acordare a concediului paternal si la care va atasa copia documentului care atesta absolvirea cursului de puericultura plus copia certificatul de nastere al copilului , din care rezulta calitatea de tata.

Concediul paternal se acorda la cerere in primele 8 saptamani de la nasterea copilului.