Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Alocatie copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Alocatie copil

Buna ziua!daca bebe sa nascut pe 11 iunie si am depus actele pt alocatia de stat pe data de 19iunie...in ce luna vin primii banuti?va multumesc
Legea 61/1993 privind alocatia de stat pentru copii
Art. 6
....
(4) Dreptul la alocatia de stat pentru copii se stabileste incepand cu luna urmatoare celei in care s-a nascut copilul, iar plata drepturilor se face incepand cu luna urmatoare depunerii cererii.

Asadar , alocatia de stat va fi platita incepand cu luna iulie , insa banii va vor fi virati ceva mai tarziu din cauza procesarii dosarului.