Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Cui apartin scarile de acces in spatiul situat la ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Cui apartin scarile de acces in spatiul situat la parterul blocurilor?

Multe blocuri au la parter spatii comerciale sau cu alta destinatie decat cea de locuinta. Unele spatii au chiar scari de acces din strada, folosite doar de cei ce viziteaza acele spatii. Deci sunt apartamentele cu holurile si accesul lor, si spatiile cu alte intrari separate.

Inteleg ca spatiile comune sunt acele spatii folosite in comun de toti proprietarii imobilului. Dar in cazurile de mai sus, imobilele au intrari separate, cu scari separate, scari prezente atat la exteriorul cladirii cat si in interior. Deci proprietarii de apartamente au scara lor...si spatiile cu alta destinatie au scara lor.

Se incearca inchiderea accesului la scarile unui astfel de spatiu pe timpul cat nu este program public printr-un gardulet, datorita necivilizatilor care se aduna la bere si fac mizerie si galagie. Ce drept ar avea asociatia de proprietari sa acorde sau nu dreptul utilizatorului spatiului de a-si ingradi scarile de acess? Nu cred ca detinatorii spatiilor spre exemplu comerciale, de la parterul blocului isi dau cu votul daca proprietarii doresc sa-si puna interfon pe scara blocului, asa incat nici proprietarii nu ar avea dreptul sa hotarasca cum isi aranjeaza ceilalti, cu intari separate, intrarile.

In eventualitatea in care asociatia decide sa refuze garduletul de pe scari din varii motive, se poate ajunge in instanta si demonstra ca treptele de acces, nu sunt destinate utilizarii de catre locatari ci de posesorul spatiului, si deci ei nu se pot opune unui proiect ce respecta normele de constructie in vigoare? Proprietarii de apartamente au scara lor, si nu vad de ce ar trebui sa-si de a acordul pentru un lucru care nu-i intereseaza. Nu ei asigura curatenia si linistea pe scarile unde se incearca amplasarea garduletului.
mdDentist, utilizator
Inteleg ca spatiile comune sunt acele spatii folosite in comun de toti proprietarii imobilului. Deci proprietarii de apartamente au scara lor...si spatiile cu alta destinatie au scara lor.

Nu este nicaieri prevazut ca partea comuna este spatiul folosit in comun de toti proprietarii
Daca aceasta configuratie exista intr-un imobil de locuit in comun,pe cale de consecinta,
reprezinta parte comuna,si se aplica disp
L nr 230/2007Art. 3
(la data 04-Oct-2010 Art. 3 din capitolul I a se vedea jurisprudenta Decizia nr. 914 din 04-oct-2010 )

c) proprietate comună - toate părtile dintr-un condominiu care nu sunt apartamente sau
spatii cu altă destinaÑie decât aceea de locuintă;
Art. 11
(la data 04-Oct-2010 Art. 11 din capitolul III a se vedea jurisprudenta Decizia nr. 914 din 04-oct-
2010 )
(la data 21-Jan-2008 Art. 11 din capitolul III reglementat de Art. 13 din capitolul II din Norme
Metodologice din 2007 )

(2) Proprietarul nu poate schimba aspectul sau destinatia proprietătii comune fără a
obtine mai întâi acceptul din partea asociatiei de proprietari.
Daca faceti numai un gardulet, s-ar putea ca si acesta sa fie sarit si scarile folosite la fel ca si pana acum.

E ca si cum asociatia de proprietari si-ar face un gard care sa delimiteze spatiul din jurul blocului si trotuar. Adica construiesti ceva pe terenul altcuiva, teren care ti-a fost dat numai in administrare, nu si in proprietate. E posibil ca proprietarul sa nu fie deranjat de o asemenea amenajare.

Bref. Ca sa puteti inchide scarile in deplinatatea vointei dv., fara sa intrebati pe nimeni, ar trebui ca acele scari sa le aveti in proprietate, pe acte.

.......... si v-ar mai trebui si autorizatie de constructie.

Complicam prea mult lucrurile, faceti garduletul si vedeti ce iese....
elga50, moderator
ynocentta a scris:

Nu este nicaieri prevazut ca partea comuna este spatiul folosit in comun de toti proprietarii

Asa este dar...eu cred ca legea are un vid in situatia aceasta. Spiritul legii ar trebui sa lege spatiile comune de spatiile folosite in comun de toti proprietarii imobilului, de aia fiind denumite \"comune\". Nu vi se pare normal ca proprietarii spatiilor locative sa-si plateasca intretinerea liftului, curatenia scarii si sa decida cand zugravesc scara, daca isi monteaza interfon si supraveghere video etc., iar cei din spatiile ce nu folosesc intrarea blocului, sa nu aiba nici o treaba cu deciziile celor ce fac ce vor cu scara si intrarea lor?

elga50 a scris:

E ca si cum asociatia de proprietari si-ar face un gard care sa delimiteze spatiul din jurul blocului si trotuar. Adica construiesti ceva pe terenul altcuiva, teren care ti-a fost dat numai in administrare, nu si in proprietate. E posibil ca proprietarul sa nu fie deranjat de o asemenea amenajare.

Daca va uitati prin oras, veti vedea ca exista blocuri de locuinte ce au garduri in toata firea, de 2m din plasa in jurul lor.

elga50 a scris:

Bref. Ca sa puteti inchide scarile in deplinatatea vointei dv., fara sa intrebati pe nimeni, ar trebui ca acele scari sa le aveti in proprietate, pe acte.

.......... si v-ar mai trebui si autorizatie de constructie.

Evident ca asa este. Eu intrebam daca in eventualitatea unui proces cu asociatia de proprietari care mi-ar interzice din diverse motive instalarea garduletului, as avea ceva sanse de castig. Stiu ca sunt acele asociatii in blocuri cu mai multe scari. Situatia e oarecum identica, pentru ca fiecare e cu scara si intrarea lui, si nu cred ca \"proprietarii unei scari\", hotaresc ce sa-si faca in scara si la intrare proprietarii de la alte scari aflate in aceeasi asociatie. Poate asociatia decide sa-mi puna un gard fara poarta in scari? Nu cred, pentru ca e accesul la spatiul meu, acces existent din constructia blocului, si cred ca am tot dreptul sa decid cum il administrez, atata vreme cat ramane acces.

probabil proprietarii detin cota parte din suprafata blocului care se intinde si 1m in jurul blocului. scarile oricum depsescu cu mult lungimea 1m din jurul blocului deoarece coboara de la 1,3m, deci e posibil ca sa ocupe din spatiul public.
mdDentist, utilizator
Dv. puneti problema "a face ce doresc" plecand de la folosinta spatiului comun.
Or acesta este un punct de vedere gresit.
Proprietatea comuna este data nu de folosinta spatiului, ci de cota-parte de proprietate, adica fiecare proprietar de apartament din acel bloc are o cota-parte indiviza de proprietate proportionala cu suprafata apartamentului si difuzata nedelimitat in cladire oriunde nu e apartamentul propriu.
Deci problema este de proprietate, nu de folosinta.

Exemplul cu blocul care are mai multe scari si proprietarii de la o scara decid singuri daca zugravesc scara fara sa-i intrebe pe proprietarii celorlalte scari daca s-o faca sau nu este aparent o problema de folosinta, ea este in fapt o problema de proprietate.
Scarile sunt clar delimitate ca proprietate comuna, dovada ca se pot organiza asociatii de proprietari si pe scari, nu numai pe blocuri. A infiinta o asociatie de proprietari inseamna in primul rand sa ai bine delimitata proprietatea comuna fata de celelalte scari ale blocului.

In cazul dv. nu se pune problema asa pentru ca toti proprietarii scarii detin o cota-parte indiviza, deci nedelimitata clar in interiorul scarii.

Daca un proprietar nu ajunge niciodata pe terasa, deci nu o foloseste, asta nu inseamna ca el nu are un cuvant de spus daca acea terasa se va repara sau nu. Ba dimpotriva, avand o cota-parte indiviza in acea portiune din proprietatea comuna, are drepturi si obligatii in egala masura cu alt proprietar care din nefericire locuieste la ultimul etaj si terasa ii este tavan. Ambii au aceleasi drepturi si obligatii proportionate pe cota-parte indiviza mai mica sau mai mare sau egala, in functie de suprafata apartamentului.

Eu v-am dat solutia cea mai simpla: faceti gardul si vedeti ce iese din asta. Nu inseamna ca aveti si dreptul sa-l faceti din punct de vedere al proprietatii decat daca scara este proprietate individuala. Dar nu cred ca este....

Si inca ceva: ar fi mai bine sa colaborati si, deci, sa intrebati conducerea asociatiei daca ar avea ceva impotriva sa construiti acel gardulet. Sa convingeti de utilitatea acestei constructii.
elga50 a scris:n
n
Daca un proprietar nu ajunge niciodata pe terasa, deci nu o foloseste, asta nu inseamna ca el nu are un cuvant de spus daca acea terasa se va repara sau nu. Ba dimpotriva, avand o cota-parte indiviza in acea portiune din proprietatea comuna, are drepturi si obligatii in egala masura cu alt proprietar care din nefericire locuieste la ultimul etaj si terasa ii este tavan. Ambii au aceleasi drepturi si obligatii proportionate pe cota-parte indiviza mai mica sau mai mare sau egala, in functie de suprafata apartamentului.

Acest lucru este evident. Terasa blocului in schimb acopera toti proprietarii din acea scara, si e normal sa fie identificata ca spatiu comun. In schimb nu vad cum pot fi eu parte la spatiile comune reprezentand scara blocului pe unde au acces locatarii blocului, cand eu am scara mea dedicata pentru acces catre spatiul meu. Eu nu platesc liftul lor, nu platesc caldura din casa scarii lor, nu platesc utilitatile scarii, neavand nici macar cheie de intrare in scara blocului de locuinte.

Ca sa fiu mai explicit, tot etajul 1 al blocului e constituit in cabinete medicale, e un fel de policlinica de pe vremuri. Intrarea spre cabinetele medicale nu are nimic in comun cu cea a blocului de locuinte. Asa a fost construit blocul. Se face pe trepte de acces in alta zona a blocului si practic in interior e o alta scara a blocului. Exista sub scara exterioara de acces chiar si niste mici boxe destinate cabinetelor unde medicii sa-si depoziteze temporar deseurile. Cum post fi acestea declarate "spatii comune", cand sunt construite spre a servi medicilor si nu locatarilor? legea e incompleta si boanta.

Teoretic s-ar putea ca medicii de acolo sa-si faca alta asociatie de proprietari plecand de la faptul ca ei detin alte spatii comune, holuri de acces, alta scara de acces desi impart acelasi acoperis si perimetru al blocului cu scara de apartamente?

Scuzati-mi frustrarea, s-ar putea sa fiu eu subiectiv, insa incerc sa vorbesc cat pot de logic. Legea de multe ori e ilogica si nu acopera toate situatiile, dand nastere la interpretari si aberatii.
mdDentist, utilizator