Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Mama stimulent de insertie si tata CIC?
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Mama stimulent de insertie si tata CIC?

Buna ziua. Fetita mea s-a nascut pe 11.09.2013, iar eu am optat pentru concediu cresterea copilului in varsta de pana la un an. Din luna august cand ma intorc la munca (cu o luna mai devreme ca sa isi ia si tatal o luna de concediu), poate tata beneficia de concediu crestere copil pana la implinirea varstei de 2 ani fetita? si eu sa beneficiez de stimulentul de insertie? sau beneficiem de ele alternativ. Multumesc!
1. - Tatal poate intra in concediu crestere copil (CCC) cel putin o luna dar numai pana a varsta copilului de 1 an asa cum a fost optiunea dvs. initiala (aceasta optiune nu se mai poate modifica).
- Nu se poate beneficia in acelasi timp si de indemnizatie pentru CCC si de stimulentul de insertie, chiar daca sunt solicitate fiecare de alt parinte.

2. Mama copilului, care a intrat prima in CCC, va beneficia de stimulentul de insertie dupa ce va implini copilul 1 an.