avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1839 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Informatii privind suplimentul de insertie
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Informatii privind suplimentul de insertie

Buna ziua,

As dori si eu niste informatii referitoare la suplimentul de insertie.
Fetita mea s-a nascut pe 24 septembrie 2014. Cand ar trebui sa ma intorc la serviciu ca sa beneficiez de suplimentul de insertie? Pe 24 august 2015 sau mai devreme?

Va multumesc frumos.
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 14:00, 21 Mai 2015
Care este durata CCC pentru care ati optat?

Tatal copilului indeplineste conditiile de acordare a indemnizatiei pentru CCC?
Am optat pentru CCC de 1 an, iar tatal nu indeplineste conditiile pentru CCC.

Multumesc.
In acest caz, pentru a beneficia de stimulentul de insertie va trebuie sa reveniti la munca inainte de implinirea varstei de 1 an de catre copil.

In speta, inainte de data de 24 septembrie 2015.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Stimulentul de insertie: cand trebuie sa te intorci la munca ancapetrescu ancapetrescu Buna ziua. va rog sa ma ajutati cu o problema. sunt in ccc 1 an. copilul meu s-a nascut pe data de 23 august 2014. tatal copilului nu doreste sa intre in ccc ... (vezi toată discuția)
Mama stimulent de insertie si tata cic? danuza_dodo danuza_dodo Buna ziua. Fetita mea s-a nascut pe 11.09.2013, iar eu am optat pentru concediu cresterea copilului in varsta de pana la un an. Din luna august cand ma intorc ... (vezi toată discuția)
Stimulentul de insertie daca reiau activitatea din ccc Fulg Fulg Am nascut in 10septembrie 2012. Am optat pentru Concediu ingrijire copil pentru 2 ani. In data de 9 august 2014 ma intorc la serviciu. Sotul nu-si ia concediul ... (vezi toată discuția)