Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Informatii privind suplimentul de insertie
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Informatii privind suplimentul de insertie

Buna ziua,

As dori si eu niste informatii referitoare la suplimentul de insertie.
Fetita mea s-a nascut pe 24 septembrie 2014. Cand ar trebui sa ma intorc la serviciu ca sa beneficiez de suplimentul de insertie? Pe 24 august 2015 sau mai devreme?

Va multumesc frumos.
Care este durata CCC pentru care ati optat?

Tatal copilului indeplineste conditiile de acordare a indemnizatiei pentru CCC?
Am optat pentru CCC de 1 an, iar tatal nu indeplineste conditiile pentru CCC.

Multumesc.
In acest caz, pentru a beneficia de stimulentul de insertie va trebuie sa reveniti la munca inainte de implinirea varstei de 1 an de catre copil.

In speta, inainte de data de 24 septembrie 2015.