Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Taxa de inmatriculare
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Taxa de inmatriculare

O societate am achizitionat un autoturism in iunie 2009 in leasing, taxa de poluare atunci fiind 0, acum la terminarea leasingului la politie cere adeverinta de la ANAF in legatura cu restituirea acestei taxe. Va trebui acum sa platim taxa de prima inmatriculare chiar daca in 2009 nu am fost obligati? Va rog un raspuns cat de repede posibil.
Da, va trebui sa o platiti, dupa OUG 9/2013, fiind prima transcriere a dreptului de proprietate asupra unei masini pt care nu s-a platit in trecut vreo taxa de poluare. Insa in 2009 era taxa de poluare. Nu a platit-o societatea de leasing?