avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1724 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Taxa de inmatriculare
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Taxa de inmatriculare

O societate am achizitionat un autoturism in iunie 2009 in leasing, taxa de poluare atunci fiind 0, acum la terminarea leasingului la politie cere adeverinta de la ANAF in legatura cu restituirea acestei taxe. Va trebui acum sa platim taxa de prima inmatriculare chiar daca in 2009 nu am fost obligati? Va rog un raspuns cat de repede posibil.
Cel mai recent răspuns: Alexandru Canciu , Avocat 13:43, 26 Iunie 2014
Da, va trebui sa o platiti, dupa OUG 9/2013, fiind prima transcriere a dreptului de proprietate asupra unei masini pt care nu s-a platit in trecut vreo taxa de poluare. Insa in 2009 era taxa de poluare. Nu a platit-o societatea de leasing?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Noua inmatriculare madalynio madalynio Am achizitionat un tiguan pe data de 25.07.2013,masina a fost in leasign din anul 04/2009,si pe data de 26.06.2013 s-a terminat leasingul si primul ... (vezi toată discuția)
Taxa timbrul de mediu lintz lintz Buna ziua, As dori sa stiu ce solutii juridice exista in urmatoarea situatie. Societatea, a contractat un leasing pentru un autoturism nou (Renault Laguna ... (vezi toată discuția)
Taxa auto matey2000 matey2000 buna ziua am o intrebare ,recent am incheiat un contract de leasing trebuie sa mai platesc taxa de timbru daca am platit la inceputul contractului taxa de ... (vezi toată discuția)