avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 719 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Cuantum indemnizatie
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Cuantum indemnizatie

Cuantum stimulent de insertie
Cel mai recent răspuns: predicelancuta , utilizator 14:06, 26 Iunie 2014
sotul a lucrat anul trecut in perioada Aprilie 2013-Ianuarie 2014....a reluat activitatea in mai 2014...iar pe net am vazut un cuantum stimulent de insertie conf.OUG nr.111/2010 pentru copii cu varsta de la 0 la 2 ani - 500 lei,as vrea sa stiu daca putem beneficia de acesti bani...sau daca se poate plati din urma,ca am inteles ca daca ai 12 luni putem beneficia de acesti bani,sotul ducandu-se incontinuare la munca.dar nu stiu daca se poate plati la fortele de munca,sau in alta parte. Va multumesc!
trebuie ca cel ce solicita sa fi avut venituri salariale 12 luni neintrerupt inainte de nasterea copilului
Am inteles,dar se poate plati din urma la fortele de munca sau in alta parte??
Ce sa platiti din urma ?

Sotul dvs a fost in CCC ? Care este data nasterii copilului?

Ce statut a avut in perioada februarie -aprilie 2014?

Dati-ne mai multe detalii.

p.s.
Ati mai posta odata aceasta intrebare...!!
1. Spuneti data nasterii copilului si ce statut avea tatal aceastuia in cele 12 luni premergatoare nasterii copilului (inclusiv luna nasterii).

2. - Stimulentul de insertie se plateste de catre Agentia Judeteana pentru Plati si Inspectie Sociala (AJPIS).
- Actele se depun la Primarie de care apartineti cu domiciliul.

3. Stimulentul de insertie se plateste pana la varsta copilului de 2 ani si numai pe perioada cat tatal are salariu.

Alte discuții în legătură

Pot beneficia de concediu crestere copil? lauramaria1 lauramaria1 In perioada 31 iulie 2013 pana in 9 septembrie 2014 am fost angajata la o firma.intrebarea mea este daca pot beneficia de concediu de cresterea copilului in ... (vezi toată discuția)
Concediu cresterea copilului george_adi110 george_adi110 sunt in concediu fara plata din ianuarie 2013 pentru studii, pana in ianuarie 2014. Sotia va naste in decembrie 2013. As dori sa stiu daca e posibil sa intru ... (vezi toată discuția)
Indemnizatie crestere copil dianafc32 dianafc32 in cazul in care lucrez din iunie 2013, dar mi s-a platit CAS si cartea de munca din februarie 2013, mai pot face ceva ori eu ori angajatorul pentru a ... (vezi toată discuția)