Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Termen concediul fara plata
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Termen concediul fara plata

cat se poate sta in concediu fara plata intr-un an
Nu este limitat de lege, daca este cu acordul partilor, daca este din initiativa angajatorului, atat timp cat considera ca este necesar, pe "suspensarea activitatii mai mult de 30 zile din motive economice..."
@ asente

Art. 153 C.mun.
(1) Pentru rezolvarea unor situaţii personale salariaţii au dreptul la concedii fără plată.
(2) Durata concediului fără plată se stabileşte prin contractul colectiv de muncă aplicabil sau prin regulamentul intern.

Prin urmare, verificati in reg.intern sau in ccm aplicabilcare este durata maxima a CFPcare se poate acorda la angajatorul dvs.
Legea nu limiteaza durata CFP.

@ adriana69
"....daca este din initiativa angajatorului, atat timp cat considera ca este necesar, pe "suspensarea activitatii mai mult de 30 zile din motive economice..."

Unde este prevazut asa ceva?