Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... art224 alin(1) si art 202 alin(1)
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

art224 alin(1) si art 202 alin(1)

Buna ziua,
Am o intrebare referitoare la faptul ca s/a dipus arestarea preventiva a inculpatului pt 24 de ore. Dupa audierea la procuror a celor doua parti,atat a inculpatului cat si a partii vatamate ,procurorul a dispus respingerea arestarii preventive si punerea acestuia in liberatate in temeiul art 224 alin(1) si art 202 alin(1) cpp.Am observat ca dosarul a ramas la anchetator. Se mai continuie ancheta??
Mentionez ca acuza este de lipsire de libertate. Partea vatamata a facut adaugiri la declaratie in care a mentionat ca nu a fost vorba de lipsire de libertate.
Adina00, utilizator
Ancheta se continua. Faptul ca suspectul nu este arestat preventiv, ci este anchetat in libertate nu are nicio relevanta.
Nu e mentionat ca e cercetat in stare de liberatate. Procurorul a spus ca terminat cu dosarul.O sa se mai caute probe ? ceea ce spune partea vatamata nu mai are valoare?
Adina00, utilizator
Pentru 24 de ore a fost retinut nu arestat. Propunerea de arestare preventivă se intocmeste de procuror si se prezintă judecătorului de drepturi şi libertăţi de la instanţa căreia i-ar reveni competenţa să judece cauza în primă instanţă, banuiesc ca nu a fost dus in instanta din descriere.
Nu , nu a fost dus in instanta. Dupa audierea partii vatamate de catre procuror, a decis sa il elibereze in temeiul celor doua articole. Sa inteleg ca urmeaza sa mai fie citat,audiat? Care ar fi urmatoarele etape? Nu ni s-a mai dat nicio explicatie.
Va multumesc anticipat!
Adina00, utilizator
Noi de unde sa stim ce sa intamplat acolo, care este situatia de fapt, ce probe exista, dar din moment ce a fost retinut avem un dosar penal, avem un suspect, mai departe se va da o solutie.